Transmetuar më 07-11-2023, 11:37

Përmes një shkrimi ku renditen 30 destinacionet  më emocionuese për tu vizituar, National Geographic ka listuar mes të tjerash edhe Alpet shqiptare.

Në shkrimin kushtuar listës më ‘cool’ për vitin 2024 të destinacioneve thuajse nga të gjithë kontinentet shkrimin e gjatë e hap vendi jonë.

“Një arratisje e egër në yllin në rritje të Evropës”, e nis shkrimin e saj revista prestigjoze.

Gjithashtu lajmin e publikoi edhe kryeministri Edi Rama në rrjetet e tij sociale.“National Geographic Travel rekomandon Alpet Shqiptare si destinacion për t’u vizituar në 2024-ën”, shkruan kryeministri.

Artikulli kushtuar Shqipërisë:

Udhëtarët në gjueti për diçka pak më ndryshe nga aventura e tyre e ardhshme evropiane po shikojnë gjithnjë e më shumë drejt Shqipërisë.

Kjo pjesë e bashkim pjesësh figure ballkanike po tërheq një numër në rritje vizitorësh falë brigjeve të saj të Adriatikut dhe Jonit, të kaluarës intriguese osmane dhe komuniste dhe skenës relativisht të sapolindur të turizmit.

Të zhytur në brendësi veriore, Alpet Shqiptare janë po aq pjesë e shortit. E njohur, si Bjeshkët e Nemuna, kjo mbretëri e majave të thepisura karstike është një ëndërr për alpinistët, ku rrëqebullët enden nëpër pyjet e bredhit dhe lulet e egra mbulojnë dyshemetë e luginës. Ata që kërkojnë të trajtojnë shtigjet sfiduese të rajonit mund të nisen në një turne të ri, tetë-ditor, të vetë-drejtuar me Walks Worldwide, i cili ofron një itinerar që përfshin udhëtime nëpër kalimet malore, shtëpi tradicionale dhe një vizitë në fshatin Theth, duke filluar pika e shtegut për ecje në Majat e Ballkanit.

Shqipëria është gjithashtu më e aksesueshme se kurrë falë një sërë linjash të reja ajrore. Ryanair ka nisur së fundmi fluturimet drejt kryeqytetit Tiranë nga Edinburgh, Mançester dhe Stansted, ndërsa Wizz Air do të operojë nga Birmingham, Edinburgh dhe Liverpool nga 19 dhjetori 2023.