Transmetuar më 03-11-2023, 18:16

Udhëheqësi i Hezbollahut, Hassan Nasrallah, në një fjalim të premten u bëri thirrje njerëzve që të “punojnë ditë e natë” për të arritur një armëpushim në Gaza, duke thënë se ky është “qëllimi kryesor i Hezbollahut”.

Nasrallah tha se qëllimi dytësor i grupit të fuqishëm paraushtarak libanez të mbështetur nga Irani është që Hamasi të dalë “fitimtar” në Gaza. Ai gjithashtu e përshkroi luftën si një “pikë kthese”. “Fitorja e Gazës do të thotë fitore për Palestinën, Jerusalemin, Aksa-në dhe Varrin e Shenjtë dhe të gjitha vendet fqinje”, tha Nasrallah.

Nasrallah vazhdoi duke thënë se Hezbollahu ka qenë në një “betejë të paprecedentë” me Izraelin në kufirin Izrael-Liban që nga 8 tetori, duke shtuar se “mundësia që fronti libanez të përshkallëzohet në një betejë të gjerë është një opsion realist”. “Izraeli duhet ta marrë parasysh këtë”, tha ai në fjalimin e tij.

Hezbollahu është një lëvizje islamike e mbështetur nga Irani me një nga forcat paraushtarake më të fuqishme në Lindjen e Mesme. Grupi, i cili ka bazën e tij kryesore në kufirin Izrael-Liban, mund të bëhet një lojtar i egër në luftën Hamas-Izrael dhe të ndezë një konflikt më të gjerë rajonal. Hezbollahu dhe Izraeli kanë qenë të përfshirë në përleshje kokë më kokë përtej kufirit në Izraelin verior dhe Libanin jugor që nga fillimi i luftës.

Grupi libanez ka shprehur mbështetje për kauzën e Hamasit, por ende nuk ka ndërhyrë drejtpërdrejt në emër të tij, duke i lidhur përplasjet e tij me Izraelin me sulmet në tokën libaneze. Zyrtarët e inteligjencës amerikane po shikonin nga afër fjalimin e Nasrallah të premten për sinjale rreth synimeve të Hezbollahut, tha një burim i inteligjencës për CNN të enjten.