Transmetuar më 03-11-2023, 10:12

AUSTRI- Katër persona u vranë pasi një aeroplan sportiv u rrëzua në Lungau, Austri qendrore. Avioni po fluturonte nga Zagrebi për në Salzburg. Avioni Cirus SR-20 u ngrit nga kryeqyteti i Kroacisë pak para orës 14:00, ndërsa destinacioni ishte aeroporti i Salzburgut. Rreth orës 15:45, avioni u rrëzua në pyll në një kurriz mali të pakalueshëm.

Shërbimet e urgjencës arritën të arrinin në rrënojat e avionit kur pasagjerët tashmë ishin të vdekur. Viktimat ende nuk janë identifikuar. Nuk dihet gjithashtu shkaku i rrëzimit.

Zyra Shtetërore e Policisë Kriminale të Salzburgut mori përsipër hetimin dhe thirri një ekspert të aksidenteve ajrore. Prokurori i shtetit urdhëroi sekuestrimin e rrënojave të avionit dhe autopsi.

Shpëtimi u vështirësua nga reshjet e vazhdueshme të shiut dhe terreni i pjerrët.Kronenzeitung raporton se një dëshmitar okular dëgjoi përplasjen dhe njoftoi shërbimet e shpëtimit.

Gjithashtu thuhet se avioni ishte i pajisur në mënyrë standarde me një parashutë emergjente që aktivizohet me ndihmën e një ngarkese shpërthyese. Megjithatë, sistemi i shpëtimit me sa duket nuk ishte aktivizuar, raporton APA.