Transmetuar më 30-10-2023, 19:44

SHBA-Pentagoni planifikon të krijojë një bombë të re bërthamore B61-13, 24 herë më të fuqishme se ajo e hedhur në Hiroshima. Kjo vjen pasi Kina synon të dyfishojë numrin e saj të kokave bërthamore deri në vitin 2030.

Bomba është projektuar për avionë, duke përfshirë bombarduesin stealth B-21 Raider, dhe do të jetë më e saktë falë një komplete të bishtit. Arma e re kërkon miratim nga Kongresi dhe ka marrë mbështetje nga skifterët republikanë. Pentagoni deklaron se do të rrisë parandalimin dhe sigurinë duke i ofruar Presidentit opsione shtesë kundër objektivave të caktuara ushtarake, DailyMail.

John Plumb, Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes për Politikat Hapësinore, nuk iu referua Kinës apo Rusisë në kontekstin e armës së re. Kjo armë e re është një version i përditësuar i bombës së gravitetit B61, e cila ka qenë pjesë e parandalimit bërthamor të SHBA që nga Lufta e Ftohtë. Do të ketë një rendiment maksimal prej 360 kilotonësh, dukshëm më i fuqishëm se bombat e hedhura në Hiroshima dhe Nagasaki në 1945.