Transmetuar më 24-10-2023, 09:07

MEKSIKË- Njëmbëdhjetë oficerë policie u vranë gjatë një sulmi të armatosur në një zonë të shtetit jugor të Meksikës, Guerrero, që është përfshirë nga një valë dhune e lidhur me drogën. Persona të armatosur të panjohur shënjestruan një patrullë sigurie në komunën e Cojuca de Benitez, tha zëvendësprokurori i shtetit Guerrero, Alejandro Hernandez.

Një burim i agjencisë së lajmeve Reuters në qeverinë e shtetit tha se numri i të vdekurve në radhët e policisë është të paktën 13. Burimi tha se mes viktimave ishte kreu i forcave të sigurisë në komunën e Cojuca de Benitez, në perëndim të Acapulco.

Një zyrtar lokal i sigurisë, i identifikuar nga media lokale si Alfredo Alfonso Lopez, dhe një zyrtar tjetër publik lokal u vranë gjithashtu në sulm, sipas Zëvendës Prokurorit të Shtetit Hernandez.

Hernandez nuk dha detaje mbi rrethanat e sulmit. Sipas raportimeve të mediave meksikane, persona të armatosur të panjohur kishin ngritur një pritë. Një burim i agjencisë së lajmeve Reuters në qeverinë e shtetit tha se policia nxitoi në zonë pasi mori njoftime për të shtëna me armë.

Pamjet që qarkullojnë në faqet e mediave sociale tregojnë burra me uniformë të shtrirë me fytyrë poshtë në tokë, duar të lidhura, të vdekur. Autoritetet shtetërore njoftuan se do të forcohen masat e sigurisë në zonë, me vendosjen e forcave të Marinës dhe Gardës Kombëtare.

Komuna e Cojuca de Benitez, në perëndim të magnetit turistik Acapulco, është e njohur për aktivitetin e bandave. Dhuna në Guerrero është përshkallëzuar gjatë dekadës së fundit pasi kartelet përleshen mbi kontrollin e tregtisë së opiumit dhe rrugëve të drogës dhe të tjera të drogës.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd