Transmetuar më 23-10-2023, 11:11

Nëse historia në rastin më të keq është “një gjë e mallkuar pas tjetrës”, atëherë lajmet mund të ndihen si i njëjti mallkim. Ne të gjithë kemi parë të paktën disa nga imazhet e tmerrshme të sulmit më të keq ndaj Izraelit që nga viti 1973. Shumica prej nesh e kuptojnë këtë, në reagimin e tij ndaj mizorive terroriste të kryera nga Hamasi dhe Xhihadi Islamik Palestinez kundër civilëve izraelitë – duke përfshirë fëmijë dhe madje edhe foshnja — Izraeli rrezikon të thithet në Gaza dhe më pas të goditet në veri nga Hezbollahu. Analistët shohin se makthi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit për një “bashkim të arenave” – duke përfshirë edhe Bregun Perëndimor – mund ta shtrijë IDF-në në pikën e thyerjes. Ata më pak reflektues fokusohen në atë që tani në mënyrë konvencionale përshkruhet si një “dështim kolosal i inteligjencës” duke marrë shkas nga fakti se Mossad dhe Shin Bet dikur ishin të gjithëdijshëm.

Pyetja e qartë është se sa rol ka luajtur Irani në orkestrimin e këtij sulmi ndaj Izraelit. Pyetja më pak e qartë është pse Shtetet e Bashkuara kanë dërguar jo vetëm dy grupe sulmi aeroplanmbajtëse, por edhe dy sekretarë të kabinetit (të shtetit dhe të mbrojtjes) në rajon pasi i mungojnë provat e përfshirjes së drejtpërdrejtë iraniane. Dallimi midis lajmit dhe historisë është se, ndërsa ndodhin ngjarje historike, është e lehtë të fiksosh pasojat e rendit të parë të çdo veprimi dhe shumë më e vështirë të dallosh pasojat e rendit të dytë dhe të tretë – edhe pse këto ndonjëherë janë shumë më të mëdha.

Askund në botë kjo nuk vlen më shumë se në Lindjen e Mesme. Dhe supozimi im është se historianët e ardhshëm do të jenë më të interesuar për dështimin e vërtetë të inteligjencës në Uashington sesa për atë të imagjinuar kryesisht në Jerusalem. Pesëdhjetë vjet më parë, pothuajse deri më sot, forcat egjiptiane dhe siriane, të mbështetura dhe të armatosura nga Bashkimi Sovjetik, nisën luftën “Yom Kippur” të vitit 1973 kundër Izraelit. Lajmet në atë kohë dominoheshin nga zbatica dhe rrjedha dramatike e ngjarjeve në fushat kryesore të betejës përgjatë Kanalit të Suezit dhe në Lartësitë e Golanit, të ndjekura nga afër nga përpjekjet e furishme të Henry Kissinger, i sapograduar në postin e sekretarit të shtetit, për të negociojnë një armëpushim.

Megjithatë, pasojat e rendit të dytë u bënë të qarta vetëm më vonë – domethënë se motivi i vërtetë i liderit egjiptian Anwar Sadat ishte të arrinte një paqe të qëndrueshme me Izraelin, bazuar në respektin, dhe jo në përbuzjen, për fqinjët e tij arabë; dhe se objektivi kryesor i Kissinger ishte të përfundonte ndikimin e Bashkimit Sovjetik në Lindjen e Mesme. U deshën dy javë pas ofensivës fillestare arabe që pasojat e rendit të tretë të shfaqeshin. Kissinger kishte nënvlerësuar gatishmërinë e sundimtarit saudit, mbretit Faisal, për të vendosur një embargo nafte ndaj SHBA-së dhe vendeve të tjera që mbështesnin Izraelin, duke përfshirë Kanadanë, Japoninë dhe Holandën.

Rritja e katërfishuar e çmimit të naftës së papërpunuar i dha një goditje çekiç ekonomisë botërore, duke e përkeqësuar shumë problemin tashmë serioz të inflacionit dhe duke e kthyer atë në stagflacion. Prodhuesit e naftës, papritmas të mbushur me dollarë, zbuluan shtrirjen e vërtetë të fuqisë së tyre. Kryelartësia e prodhuar në Teheran çoi në vetëm pesë vjet në rënien e Shahut në Revolucionin Islamik, pasojat katastrofike të të cilit ne të gjithë – por veçanërisht izraelitët – vazhdojmë t’i durojmë. Të dallosh efektet e rendit të dytë dhe të tretë të kësaj krize, gjysmë shekulli më vonë, nuk është e lehtë. Një mënyrë për të kuptuar përmasat e tyre të mundshme është të pyesim nëse ish-sekretari i mbrojtjes i SHBA-së, Robert Gates, duke shkruar në Foreign Affairs para sulmit ndaj Izraelit, ka të drejtë se: “Shtetet e Bashkuara tani përballen me kërcënime më të rënda për sigurinë e tyre sesa në dekada. Asnjëherë më parë nuk është përballur me katër antagonistë aleatë në të njëjtën kohë – Rusinë, Kinën, Korenë e Veriut dhe Iranin – arsenali kolektiv bërthamor i të cilëve brenda pak vitesh mund të jetë gati dyfishi i madhësisë së tij”.

Problemi, argumentoi Gates, është se në momentin që ngjarjet kërkojnë një përgjigje të fortë dhe koherente nga Amerika, “vendi nuk mund të sigurojë një të tillë”.

Unë kam argumentuar për pesë vjet se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj tashmë e gjejnë veten në një luftë të re të ftohtë, këtë herë me Republikën Popullore të Kinës. Unë kam argumentuar për një vit e gjysmë se lufta në Ukrainë është përafërsisht ekuivalente me Luftën e Koresë gjatë Luftës së Parë të Ftohtë, duke zbuluar një ndarje ideologjike dhe gjeopolitike midis vendeve të “Rimland” (Anglosfera, Evropa Perëndimore dhe Japonia) dhe ato të “Heartland” euroaziatike (Kina, Rusia dhe Irani plus Koreja e Veriut). Dhe unë kam paralajmëruar që nga janari se një luftë në Lindjen e Mesme mund të jetë kriza e radhës në një kaskadë konflikti që ka potencialin të përshkallëzohet në një Luftë të Tretë Botërore, veçanërisht nëse Kina shfrytëzon momentin – ndoshta që në fillim të vitit të ardhshëm – për të vendos një bllokadë ndaj Tajvanit. Tani që me të vërtetë ka shpërthyer lufta e Lindjes së Mesme, çfarë drejtimi do të marrë historia?

Së pari, le të hedhim poshtë dyshimet për bashkëpunimin iranian. Hamasi dhe Xhihadi Islamik Palestinez financohen nga Teherani, ashtu si edhe Hezbollahu. Tashmë ka njësi të Korpusit të Gardës Revolucionare iraniane në të gjithë Sirinë, të gatshme për të ndihmuar Hezbollahun kundër Izraelit verior. Përveç ndjekjes së ambicies së tij përfundimtare për të fshirë Izraelin nga harta, qëllimi dytësor i Teheranit ishte të shkatërronte ose të paktën të prishte afrimin e afërt saudio-izraelit. Ka pasur sukses. Mediat saudite janë fokusuar me shpejtësi në dënimin e “pushtimit izraelit” si shkak të konfliktit dhe dënimin e “dënimit kolektiv” të Izraelit të Gazës.

Së dyti, nuk ishte vetëm Izraeli që pësoi një dështim të inteligjencës fundjavën e kaluar. Ministri i Inteligjencës i Egjiptit, gjenerali Abbas Kamel, thotë se ai personalisht i tha kryeministrit izraelit, Binyamin Netanyahu, vetëm dhjetë ditë para sulmit që të përgatitej për “diçka të pazakontë, një operacion të tmerrshëm”, thuhet The Times of Israel. Dikush mund të spekulojë se pse Netanyahu, tani kreu i një qeverie të unitetit kombëtar, i injoroi këto paralajmërime (megjithëse ai mohon t’i ketë marrë ato). Por ishte administrata e Biden-it që ishte e verbër – në rastin më të mirë. Vetëm një javë përpara sulmeve nga Gaza, këshilltari për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, po i thoshte një auditori amerikan: “Rajoni i Lindjes së Mesme është më i qetë sot se sa ka qenë në dy dekada. . . sasia e kohës që duhet të shpenzoj për krizën dhe konfliktin në Lindjen e Mesme sot, në krahasim me paraardhësit e mi që janë kthyer në 11 shtator, është reduktuar ndjeshëm.” Ndoshta do të ishte e këshillueshme të kaloni pak më shumë kohë.

Çfarë bën tani SHBA? Është e vështirë të besohet se Ekipi Biden do të jetë po aq efektiv sa ishte Kissinger në 1973. Duke dërguar dy grupet transportuese, ata po kërkojnë të pengojnë Hezbollahun – me fjalë të tjera, Iranin – nga hapja e një fronti të dytë kundër Izraelit nga Libani. Por nuk është e qartë se parandalimi amerikan do të ketë sukses, më shumë se sa pati sukses kundër Rusisë në shkurt 2022. Përfaqësuesit e Iranit në Jemen dhe Irak kanë kërcënuar tashmë se do të synojnë bazat ushtarake amerikane në Lindjen e Mesme nëse Shtetet e Bashkuara ndërhyjnë.

Iranianët me siguri zbulojnë ngurrimin e Uashingtonit për t’u tërhequr në një luftë kundër forcave iraniane në Liban dhe Siri. Ekspertët rajonalë në departamentin e shtetit do t’u kujtojnë shefave të tyre se Izraeli u bllokua tmerrësisht në Liban në vitin 1982 – dhe se më shumë se 200 personel të shërbimit amerikan u vranë në një sulm terrorist në Bejrut vitin e ardhshëm. Është e vështirë të shmanget përfundimi se SHBA-ja ishte e vetëkënaqur për kërcënimin e paraqitur nga Irani dhe përfaqësuesit e tij. Unë besoj se kjo ishte një pasojë e administratës Biden – dhe veçanërisht të dërguarit të saj special për Iranin Robert Malley (tani nën hetim nga FBI) – duke shkuar shumë larg në përpjekjet e saj për të ringjallur marrëveshjen bërthamore të arritur me Iranin nga Presidenti Obama. Sikur të kishin shpenzuar më shumë kohë duke u fokusuar në marrëveshjet e fshehta të Iranit me Hamasin, Xhihadin Islamik dhe Hezbollahun, dhe më pak kohë duke dëgjuar influencuesit pro-Tehranit, mund të ishin më pak të befasuar nga ngjarjet e fundit.

Po aleatët evropianë të Amerikës? Realiteti është se ata janë shumë më pak të bashkuar se sa për Ukrainën. BE-ja është deri tani donatori më i madh i ndihmës për Autoritetin Palestinez të shkatërruar. Të hënën, komisioneri i fqinjësisë i Komisionit Evropian, Oliver Varhelyi, postoi në Twitter se komisioni do të pezullonte të gjithë ndihmën për palestinezët. Megjithatë, Varhelyi, i cili është hungarez, shpejt iu desh të tërhiqej, pasi nuk ishte konsultuar me shtetet anëtare, nëntë prej të cilave e njohin zyrtarisht Palestinën si shtet. Tre të tjerë – Irlanda, Luksemburgu dhe Danimarka – thuhet se kërkuan një referencë për de-përshkallëzimin në deklaratën zyrtare të BE-së në përgjigje të sulmeve.

Në çdo rast, evropianët mendojnë se i kanë duart plot me luftën në Ukrainë, për të cilën ka më shumë konsensus. Megjithatë, do të jetë më e vështirë se sa mund të supozohet që të mbahen të ndara dy luftërat. Rusia është tashmë e përfshirë në mënyrë indirekte në krizën e Lindjes së Mesme përmes pranisë së saj në Siri, duke përfshirë sistemet e mbrojtjes ajrore që ka atje. Propaganda ruse tashmë po përpiqet të mbjellë mosmarrëveshje midis Kievit dhe Jerusalemit. Dhe do të ketë të paktën një konkurrencë midis Ukrainës dhe Izraelit për furnizime me lloje të caktuara municionesh, veçanërisht bomba të drejtuara dhe predha artilerie 155 mm.

Lidhja e konfliktit të Lindjes së Mesme me Ukrainën – si dhe me konfliktet e tjera – varet nga dy gjëra: shtrirja e marrëveshjeve të fshehta midis “boshtit të vullnetit të keq” dhe shtrirja e vendosmërisë amerikane. Ka arsye për të frikësuar se e para do të jetë e konsiderueshme, dhe e dyta jo. Për ata që më parë nuk i kushtonin vëmendje, tani duhet të jetë e qartë se ekzistojnë dy kolona të pesta të dallueshme brenda Perëndimit: sharlatanët populistë në të djathtën ekstreme si dhe e majta staliniste që minimizon krimet e luftës të Putinit dhe një kombinim idiotësh të dobishëm dhe Simpatizantë islamikë në të majtë që lartësojnë terroristët e Hamasit dhe Xhihadit Islamik si luftëtarë të lirisë kundër kolonizimit izraelit.

Ekzistojnë gjithashtu forca të fuqishme ekonomike dhe politike që e drejtojnë SHBA-në drejt një lloj “paqësimi”, veçanërisht perceptimi se votuesit amerikanë kujdesen më shumë për situatën e tyre ekonomike të brendshme sesa për “luftërat e përhershme” të reja – një term i preferuar i izolacionistëve për të dy anët e spektrit politik. Siç ka qenë e qartë nga trajtimi i Joe Biden për pushtimin rus të Ukrainës, asgjë nuk e shqetëson presidentin amerikan më shumë sesa që ai mund të pengohet pa dashje në një Luftë të Tretë Botërore. Ironia është, natyrisht, se ishte qetësimi dhe dështimi i parandalimit që e çoi Perëndimin në Luftën e Dytë Botërore.

Unë kam argumentuar që nga zgjedhja e Bidenit se ne rrezikuam të rikandidonim vitet 1970. Sot, kam gjithnjë e më shumë frikë se mund të ridrejtojmë vitet 1930. Nëse Izraeli zbulon se nuk mund të përballet me një luftë me tre fronte në Gaza, Bregun Perëndimor dhe Liban, dhe i drejtohet Shteteve të Bashkuara për ndihmë ushtarake kundër Iranit, ne do të kemi arritur një nga menteshat e historisë. E ardhmja e botës do të kthehet në të.