Transmetuar më 21-10-2023, 13:06

Në zemër të grupit të ishujve Saronik, Hidra është një ishull piktoresk plot me pallate elegante i vendosur në Deti Egje midis detit Myrtoan dhe Gjirit Argolik. Ndahet nga Peloponezi nga një rrip i ngushtë uji.

Një fakt interesant për ishullin është se nuk lejohen makina në të, duke e mbajtur atmosferën aq të qetë sa mundet.

Hidra në shikim të parë nuk ndryshon nga fqinjët e saj. Ashtu si ishujt e tjerë në detin Egje, ai ka rrugë të bardha, ajër aromatik të mbushur me jasemin dhe pamje befasuese të ujërave blu vezulluese përreth tij.

Ajo që e veçon Hidrën është mënyra e preferuar e transportit. Vendasit i kanë rezistuar zhurmës së borive, duke përqafuar tingullin ritmik të thundrave të kuajve.

Makinat nuk mungojnë por ato mbahen larg qëllimisht. Ndalimi i mjeteve të motorizuara (përveç kamionëve të zjarrit dhe mbeturinave dhe ambulancave) parashikohet në legjislacionin vendas. 

Popullsia e ishullit grek prej rreth 2500 banorësh qarkullon duke përdorur mushka, gomarë dhe kuaj të vegjël. Duke zbritur nga trageti dhe në Portin e Hidrës, në zemër të ishullit, vizitorët takohen me kuaj të vegjël që ecin me hijeshi nëpër rrugët me kalldrëm dhe duke u dhënë atyre një shije të ritmit të pashuar të ishullit, shkruan CNN në një artikull kushtuar ishullit grek.

Ndërsa endesh nëpër shtigjet e çuditshme të Hidrës, është e zakonshme të dëshmosh vendasit që kryejnë punët e tyre të përditshme, të shoqëruar nga shokët e tyre me katër këmbë. Nga Kaminia, një fshat i qetë në vijën bregdetare jugore të stolisur me shtëpi tradicionale prej guri, në Mandraki në brigjet perëndimore të ishullit, i njohur për ujërat e pacenuara dhe atmosferën e qetë, ishulli është i ndërthurur me praninë e tyre.