Transmetuar më 20-10-2023, 15:05

Situatë e frikshme në kufirin mes Izraelit dhe Gazas.

Kolona të tankeve izraelite të grumbulluara në kufirin Izrael-Gaza dhe mijëra ushtarë janë përgatitur për betejë sot, ndërsa një pushtim i enklavës së shkatërruar nga lufta duket i pashmangshëm.

Dhjetëra mijëra ushtarë izraelitë dhe shumë tanke dhe automjete të blinduara janë vendosur tani në kufi – gati për një sulm tokësor në Rripin e Gazës, ku 203 pengje mbahen rob nga terroristët e Hamasit.

Rreshtimi i artilerisë dhe njerëzve në kufi vjen pasi orët e para të mëngjesit të sotëm janë dëgjuar të shtëna të forta automatike përgjatë kufirit.

Dhe sot, Izraeli vazhdoi të godasë Gazën me një rrymë të pamëshirshme sulmesh ajrore me IDF duke thënë se avionët e tyre luftarakë goditën mbi 100 ‘objektiva operacionale’ të terroristëve të Hamasit gjatë natës. Sulmet shkatërruan boshte tunelesh, depo municionesh dhe dhjetëra shtabe operative, tha IDF.

Izraeli gjithashtu filloi evakuimin e një qyteti verior izraelit pranë kufirit libanez në një tjetër shenjë të një pushtimi tokësor të afërt që mund të shkaktojë trazira në të gjithë Lindjen e Mesme.

Dy milionë palestinezë të bllokuar në enklavën e vogël, ku mijëra janë vrarë dhe qytete të tëra janë shkatërruar nga sulmet ajrore izraelite, tani po përgatiten për pushtimin që pritet të rezultojë në viktima të tjera të mëdha.

Kjo vjen pasi Yoav Gallant, ministri izraelit i mbrojtjes, vizitoi të enjten trupat e pozicionuara përgjatë kufirit të Gazës dhe u tha atyre se së shpejti do ta shihnin enklavën palestineze ‘nga brenda’.

Një komandant këmbësorie në IDF tha për DailyMail të enjten se ata ishin gati të pushtonin, duke shtuar se kishte ‘një nivel shumë të lartë optimizmi’ midis trupave të tij.

Udhëheqësit e Izraelit janë të vendosur të çlirojnë Gazën nga sundimtarët e saj të Hamasit, edhe nëse kjo do të thotë të shkojnë shtëpi më shtëpi në një operacion që mund të zgjasë ‘vite’ dhe të rezultojë në viktima të tjera të mëdha mes palestinezëve.