Transmetuar më 19-10-2023, 17:57

Që nga mesnata, forcat izraelite kanë intensifikuar sulmet e tyre në zona të ndryshme në të gjithë Rripin e Gazës.

I pari goditi Rafah, duke vrarë 33 persona.

E dyta ishte në Khan Younis ku një shtëpi ishte shënjestruar .

Sipas burimeve mjekësore, janë vrarë 11 anëtarë të familjes, mes tyre gjashtë fëmijë.

Deri më tani, numri i përgjithshëm i njerëzve të vrarë sot në Gaza është 44, shkruan Al Jazeera.

Ne mund të dëgjojmë gjithashtu predhat e tankeve ushtarake izraelite përtej barrierës në anën lindore të Rripit të Gazës.

Pas dy javësh lufte, të gjitha spitalet janë mbingarkuar dhe i gjithë sistemi mjekësor po vuan.

Për shkak të mungesës së furnizimeve, mjekët tani po operojnë njerëz pa anestezi.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd