Transmetuar më 10-10-2023, 15:31

Një konflikt i radhës global mund të shpërthejë në Tajvan.

Hipoteza ka shkaktuar shqetësim tek audienca është thënë nga Eric Trump, djali i ish-presidentit amerikan Donald Trump.

“Tajvani është i radhës”, shkroi ai në rrjetet sociale.

Sipas tij, çdo konflikt i madh i armatosur në botë është pasojë e dobësisë së SHBA-së.

Izraeli u godit nga sulme me raketa në shkallë të gjerë nga Rripi i Gazës të shtunën.

Shërbimi për shtyp i ushtrisë izraelite deklaroi se janë hedhur më shumë se tre mijë raketa.

Përveç kësaj, luftëtarët e Hamasit , pas sulmeve masive me raketa, depërtuan në zonat kufitare në jug të vendit.

Krahu ushtarak i lëvizjes palestineze njoftoi të shtunën Operacionin “Përmbytja Al-Aksa” kundër Izraelit.

Forcat e Mbrojtjes izraelite njoftuan nisjen e operacionit hakmarrës “Shpata të Hekurta” kundër Hamasit në Rripin e Gazës.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, në një fjalim drejtuar kombit, tha se vendi ishte në një gjendje lufte dhe tha se ai kishte urdhëruar një mobilizim të gjerë të rezervave.