Transmetuar më 09-10-2023, 13:20

Përshkallëzim i ri shqetësues i dhunës në Izrael, ku ushtria reagoi ashpër ndaj sulmit të nisur nga fundamentalistët e Hamasit.

Një situatë që padyshim do të ketë pasoja edhe në botën e futbollit.

Kampionati izraelit u ndërpre, ndërsa u pezullua zyrtarisht ndeshja që Izraeli duhej të luante kundër Zvicrës për eliminatoret e Kampionatit Evropian.

“Këto janë ditë të vështira dhe të dhimbshme, por ne do të jemi në gjendje të rikuperojmë dhe do të dalim më të fortë”, – tha presidenti i Federatës së Futbollit të Izraelit, Shino Zuaretz.

Fatkeqësisht, në mesin e viktimave të sulmit të Hamasit është edhe një ish-futbollist, përkatësisht Lior Asulin, i cili kishte luajtur me Hapoel Beer Sheeva dhe Hapoel Tel Aviv.

Një tjetër futbollist, Ben Binyamin i Kiriyat Yam, është plagosur rëndë. Youssi Benayoun, trajneri aktual i Izraelit, si dhe ish-futbollisti i Liverpool-it dhe Chelsea, humbi kontaktin me motrën e tij që jeton në zonën Be’eri për disa orë.

Gruaja u shpëtua nga ndërhyrja provinciale e djalit të saj 20-vjeçar, i cili sipas asaj që raporton “Ynet Sport”, vrau tre milicë të Hamasit që kishin hyrë në shtëpinë e tyre.

Ndërkohë, disa futbollistë të huaj që luajnë në Izrael janë larguar tashmë nga vendi.

Ndër të parët është larguar Manuel Silva, portieri i Beitar Jerusalem. Më pas të njëjtin vendim kanë marrë edhe lojtarët e huaj të Maccabi Tel Aviv.

Megjithatë, shumë linja ajrore kanë pezulluar fluturimet drejt dhe nga Izraeli.

Shumë futbollistë janë shprehur të solidarizuar me Izraelin, ndër ta spikat ukrainasi Zinchenko, i cili fatkeqësisht e njeh mirë luftën, duke e përjetuar së fundi në vetën e parë.

Mbështetja e organizuar e Celtic, megjithatë, haptas mori anën e Hamasit, ndërsa tifozët e Werder Bremen treguan solidaritet me Izraelin.