Transmetuar më 08-10-2023, 21:52

IZRAEL- Një video e publikuar nga Redaktori Diplomatik Ndërkombëtar i CNN të dielën tregoi se si sistemi i mbrojtjes ajrore të Izraelit i njohur si ‘Kopola e Hekurt’ përgjonte raketat që "vinin nga Gaza".

Videoja thuhet se është regjistruar nga Zikim i cili ndodhet në pjesën jugore të Izraelit.

Videoja tregon se kupola e hekurt godet objektivat e saj, duke ndriçuar qiellin.

Në funksionim që nga viti 2011, Iron Dome konsiderohet ndër sistemet më të avancuara të mbrojtjes në fjalë.

Krijuar nga firmat izraelite Rafael Advanced Defense Systems dhe Israel Aerospace Industries me disa mbështetje të SHBA-së, sistemi ndihmon për të luftuar armët rudimentare me rreze më të shkurtër veprimi.

Sapo sistemi i radarit zbulon një raketë dhe përcakton trajektoren e saj, ai lëshon një raketë për të kapur kërcënimin në hyrje.

Grupi militant i Hamasit që sundon Rripin e Gazës kreu një sulm vdekjeprurës me shumë fronte në Izrael të shtunën në mëngjes, duke vrarë të paktën 400 izraelitë dhe duke rrëmbyer disa të tjerë.

Ndërsa luftëtarët e Hamasit hodhën mijëra raketa dhe depërtuan në kufirin e fortifikuar të shtetit hebre në disa vende, sulmi hakmarrës nga Izraeli deri më tani ka marrë më shumë se 700 jetë në Rripin e Gazës.