Transmetuar më 07-10-2023, 16:30

JERUSALEM/GAZA, 7 tetor 2023 /noa.al- Brigadat Izz al-Din al-Qassam, krahu ushtarak i Lëvizjes së Rezistencës Islamike (Hamas), nisi një operacion të paprecedentë ushtarak kundër Izraelit të shtunën në mëngjes, i cili përfshinte gjuajtjen e mijëra raketave, depërtimin dhe sulmin në vendbanime. Burimet raportuan se janë dhjetëra të vrarë dhe të plagosur.

Nga ana tjetër, Izraeli nisi një operacion ushtarak kundër Rripit të Gazës dhe ndërmori një seri bastisjesh në disa zona atje, raporton noa.al duke cituar raportet e AP, Reuters dhe Al Jazeera.

Komandanti i Përgjithshëm i Brigadave Al-Qassam, Muhammad Al-Deif, njoftoi fillimin e operacionit “Al-Aksa Flood” kundër Izraelit dhe hedhjen e mijëra raketave drejt tij.

Al-Deif tha – në një mesazh audio – se goditja e parë e operacionit tejkaloi 5.000 raketa dhe predha që synonin Izraelin.

Që nga mëngjesi i sotëm, rezistenca palestineze ka lëshuar breshëri të forta raketash nga Rripi i Gazës në drejtim të Izraelit, përveç infiltrimit tokësor, detar dhe ajror, dhe sirenat u dëgjuan në disa zona, duke përfshirë Tel Aviv, Jerusalem, Ashdod dhe Ashkelon.

Zëdhënësi ushtarak izraelit njoftoi aktivizimin e Iron Dome, ndërsa ushtria izraelite deklaroi "gatishmërinë për një gjendje lufte pasi palestinezët u infiltruan në zemër të Izraelit".

Më vonë, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha – në një fjalim video – "Ne jemi në një gjendje lufte dhe ne do ta fitojmë atë".

Nga ana e tij, Channel 13 izraelit tha se ushtria izraelite nisi operacionin "Shpatat e Hekurta" kundër Rripit të Gazës.

Channel 12 izraelit raportoi se të paktën 100 izraelitë u vranë në atë që ai e përshkroi si një sulm të Hamasit, ndërsa mediat izraelite raportuan se numri i të plagosurve arriti në rreth 1000.

Radio izraelite tha se Hamasi kishte kapur 35 izraelitë që nga fillimi i sulmit.

Nga pala izraelite ngrihet tym pasi persona të armatosur palestinezë të Hamasit depërtuan në zona të Izraelit jugor, siç shihet nga Gaza, 7 tetor 2023. REUTERS/Mohammed Salem

Mediat izraelite bënë me dije se “nuk është e mundur të numërohen” saktë të vdekurit dhe të plagosurit deri më tani, ndërsa raportojnë se vetëm spitali Soroka në Beersheba ka marrë deri tani mbi 280 të plagosur, gjendja e 60 prej të cilëve është e rëndë.

Nga ana tjetër, korrespondenti i Al Jazeera në Gaza raportoi se aviacioni izraelit nisi një seri bastisjesh të shtunën pasdite në disa zona në Rripin verior të Gazës.

Burimet mjekësore raportuan për Al Jazeera se më shumë se 160 palestinezë dhe rreth një mijë të plagosur ishin regjistruar në spitalet e Gazës që nga mëngjesi.

Trupi i një automobilisti shtrihet në një rrugë pas një infiltrimi masiv nga njerëz të armatosur të Hamasit nga Rripi i Gazës, në Sderot, Izraeli jugor, 7 tetor 2023. REUTERS/Ammar Awad

Sulmi erdhi një ditë pasi Izraeli shënoi 50 vjetorin e luftës së vitit 1973 që e solli vendin në prag të humbjes katastrofike në një sulm të befasishëm nga Siria dhe Egjipti.

Izraeli tha se grupi i mbështetur nga Irani kishte shpallur luftë ndërsa ushtria e tij konfirmoi luftimet me militantët në disa qytete dhe baza ushtarake izraelite pranë Gazës.

Kryeministri Benjamin Netanyahu i cili përballet me akuza të rënda për uzurpim institucionesh, u zotua të hakmerret.

"Armiku ynë do të paguajë një çmim të cilin nuk e ka njohur kurrë," tha ai. “Jemi në luftë dhe do ta fitojmë”.

Shërbimi i ambulancës i Izraelit tha se të paktën 40 izraelitë u vranë dhe qindra u plagosën në sulmin e Hamasit, por numri i përgjithshëm duket se do të rritet.

Një fotograf i Reuters pa trupa të shumtë të shtrirë në rrugët e qytetit jugor të Sderot.

Ushtria izraelite tha se ishte përgjigjur me sulme ajrore në Gaza, ku dëshmitarët raportuan se kishin dëgjuar shpërthime të forta dhe shumë të vdekur dhe të plagosur që po transportoheshin në spitale.

Zyrtarët shëndetësorë të Gazës thanë se 198 palestinezë ishin vrarë në sulmet ajrore ndërsa bombardimet goditën thellë në qytetin e Gazës, duke shtuar retë e tymit të zi në qiell.

Zëvendës shefi i Hamasit, Saleh al-Arouri tha për Al Jazeera se grupi po mban një numër të madh robërish izraelitë duke përfshirë zyrtarë të lartë.

Hamasi tha se sulmi ishte nxitur nga ato që tha se ishin sulmet e përshkallëzuara të Izraelit ndaj palestinezëve në Bregun Perëndimor, Jerusalem dhe kundër palestinezëve në burgjet izraelite.

Komandanti ushtarak i Hamasit, Mohammad Deif, njoftoi fillimin e operacionit në një transmetim në mediat e Hamasit, duke u bërë thirrje palestinezëve kudo që janë që të luftojnë.

"Kjo është dita e betejës më të madhe për t’i dhënë fund pushtimit të fundit në tokë," tha ai, duke shtuar se ishin lëshuar 5000 raketa.

Hamasi mbron shkatërrimin e Izraelit.

Izraeli dhe Hamasi kaluan një luftë 10-ditore në 2021.

Sulmi shënoi një infiltrim të paprecedentë në Izrael nga një numër i panjohur i të armatosurve të Hamasit që kalonin nga Rripi i Gazës dhe goditjen më të rëndë për Izraelin në konfliktin me palestinezët që nga sulmet vetëvrasëse të Intifadës së Dytë rreth dy dekada më parë.

Mediat izraelite raportuan për përleshje me armë midis luftëtarëve palestinezë dhe forcave të sigurisë në qytete në jug të Izraelit. Shefi i policisë së Izraelit tha se kishte "21 skena aktive" në Izraelin jugor.

Në Gaza, njerëzit nxituan të blinin furnizime në pritje të ditëve të konfliktit në vijim. Disa evakuuan shtëpitë e tyre dhe u drejtuan drejt strehimoreve.

I dërguari i OKB-së për paqen në Lindjen e Mesme, Tor Wennesland, dënoi sulmet ndaj Izraelit, duke paralajmëruar në një deklaratë: "Kjo është një greminë e rrezikshme dhe u bëj thirrje të gjithëve që të tërhiqen nga buza e kësaj gremine".

Dhuna gjithashtu tërhoqi kritika nga Uashingtoni dhe kryeqytetet e tjera perëndimore.

Ministri izraelit i Mbrojtjes Gallant tha se "trupat po luftojnë kundër armikut në çdo vend" dhe autorizoi thirrjen e rezervistëve.