Transmetuar më 07-10-2023, 12:23

Një grua 104-vjeçare nga Çikago shpreson të certifikohet si personi më i vjetër që është hedhur me parashutë ndonjëherë pasi e ka lënë shoqëruesin e saj në tokë dhe ka bërë një kërcim të dyfishtë në veri të Illinois.

"Mosha është vetëm një numër," i tha Dorothy Hoffner një turme brohoritëse disa momente pasi preku tokën në Skydive Chicago në Otava, rreth 140 kilometra në jugperëndim të Çikagos, raporton noa.al duke cituar Chicago Tribune.

Rekordi Botëror Guinness për parashutistem më të vjetër u vendos në maj 2022 nga 103-vjeçarja Linnéa Ingegärd Larsson nga Suedia.

Por Skydive Chicago po punon që Rekordet Botërore të Guinness të vërtetojnë kërcimin e Hoffner si rekord më të lartë.

Hoffner u hodh me parashutë për herë të parë kur ishte 100 vjeç. Të dielën, ajo la shoqëruesin e saj pak afër avionit – një Skyvan – dhe u ndihmua të ngjitej në shkallë për t’u bashkuar me të tjerët që prisnin brenda për të hedhur me parashutë.

"Le të shkojmë, të shkojmë, Geronimo!" tha Hoffner pasi më në fund u hodh.

Kur u hodh me parashutë për herë të parë, ajo tha se duhej të shtyhej nga avioni.

Por të dielën, i lidhur me një instruktor të certifikuar nga Shoqata e Parashutistëve të SHBA-së, Hoffner insistoi të drejtonte vetë kërcimin nga 4,100 metra.

Ajo dukej e qetë dhe e sigurt kur avioni ishte në lartësi dhe dera e tij e pasme u hap për të zbuluar fushat e kuqe shumë më poshtë, pak para se të lëvizte drejt skajit dhe të kërcente në ajër.

Ajo u hodh nga avioni, me kokën para, duke përfunduar një rrotullim të përsosur në qiell, përpara se të fluturonte e qëndrueshme në rënie të lirë me barkun e saj përballë tokës.

Hedhja zgjati shtatë minuta, duke përfshirë zbritjen e ngadaltë të parashutës në tokë.

Duke zbritur në tokë, era i shtyu flokët e bardha të Hoffner-it, ajo u kap pas parzmores mbi shpatullat e ngushta, ngriti këmbët dhe rrahu lehtë zonën e uljes me bar.

Miqtë nxituan për të ndarë urimet, ndërsa dikush e solli mbi tapetin e kuq të Hoffnerit. Ajo u ngrit shpejt dhe u pyet se si ndihej të ishte përsëri në tokë.

"E mrekullueshme," tha Hoffner. “Por ishte e mrekullueshme atje lart. E gjithë kjo ishte e lezetshme, e mrekullueshme, nuk mund të kishte qenë më mirë.”

Pas kërcimit të saj, mendja e Hoffner u kthye shpejt te e ardhmja dhe sfidat e tjera. Gruaja e Çikagos, e cila do të mbushë 105 vjeç në dhjetor, tha se më pas donte të hipte në një tullumbace me ajër të nxehtë.

"Unë kurrë nuk kam qenë në njërën prej tyre," tha ajo. /noa.al