Transmetuar më 07-10-2023, 08:59

IZRAEL- Militantë palestinezë në Rripin e Gazës dyshohet se kryen një infiltrim të paprecedentë të shtunën në jug të Izraelit, duke dërguar luftëtarë përtej kufirit dhe duke gjuajtur disa raketa në vend ndërsa grupi militant Hamas në pushtet njoftoi fillimin e një operacioni të ri.

Ushtria izraelite e vuri vendin në gatishmëri lufte dhe filloi të godiste objektivat në Gaza si përgjigje, duke krijuar terrenin për atë që ka të ngjarë të jetë një raund i ri i rëndë luftimesh midis armiqve fqinjë.

Në një përshkallëzim serioz, raketat e lëshuara nga Gaza ndezën sirenat e vazhdueshme të sulmit ajror deri në veri deri në Jerusalem.

Videot e postuara në mediat sociale treguan ata që dukej se ishin persona të armatosur palestinezë me uniformë brenda qytetit kufitar izraelit Sderot.

Alarmet ranë për disa minuta në zonat jugore rreth Gazës dhe në zonën më të madhe të Tel Avivit në Izrael për sulme me raketa nga palestinezët.

Një raketë goditi drejtpërdrejt një ndërtesë në këshillin rajonal të Gederot, duke vrarë një grua rreth të 60-tave.

Banorët e Gazës thanë se dëgjuan të shtëna armësh përgjatë gardhit me Izraelin pranë qytetit jugor të Khan Younis dhe panë lëvizje të luftëtarëve të armatosur.

Një video nga Gaza tregoi atë që dukej si trupi i pajetë i një ushtari izraelit që shkelej nga një turmë e zemëruar palestinezësh që thërrisnin "Zoti është i madh".

Pamjet e tjera dukeshin se tregonin militantët palestinezë duke tërhequr zvarrë një ushtar izraelit, ende gjallë, me një motoçikletë dhe burra palestinezë duke kërcyer mbi një tank izraelit që ishte vënë në flakë. Autenticiteti i videove nuk mund të verifikohej.

Udhëheqësi i pakapshëm i krahut ushtarak të Hamasit, Mohammed Deif, shpalli fillimin e atij që ai e quajti "Operacioni Al-Aksa Storm".

“Sot populli po rimerr revolucionin e tij”, tha ai në mesazhin e regjistruar, ndërsa u bëri thirrje palestinezëve nga Jeruzalemi lindor deri në Izraelin verior që të bashkohen me luftën dhe të “përzënë pushtuesit dhe të rrënojnë muret”.

"Ne duhet t’i vëmë zjarrin tokës nën këmbët e pushtuesve," tha ai, duke pretenduar se Hamasi kishte lëshuar mbi 5000 raketa në Izrael.

Salah Arouri, një udhëheqës i Hamasit në mërgim, tha se operacioni ishte një përgjigje "krimeve të okupimit". Ai tha se luftëtarët po mbronin xhaminë Al-Aksa në Jerusalem dhe mijëra të burgosur palestinezë të mbajtur nga Izraeli.

Operacioni, i cili erdhi në festën kryesore hebraike të Simchat Tora, e kapi Izraelin të pakujdesshëm, duke ngritur kujtimet e luftës së vitit 1973, në të cilën armiqtë e Izraelit filluan një sulm të befasishëm në Yom Kippur.

Ushtria izraelite konfirmoi të shtunën se një infiltrim kishte ndodhur në disa lokacione pranë kufirit të Gazës në jug të Izraelit. Ai urdhëroi banorët të qëndrojnë brenda.

Në pamjet e pulikuara shihen shpërthime dhe shkatërrim i gjerë në qytetet përreth Tel Avivit dhe Jeruzalemit, me ushtrinë që nuk bëri të ditur detajet e origjinës së raketave që goditën vendin.