Transmetuar më 30-09-2023, 10:44

“Ndihem si në shtëpinë time. Mbaj mend udhëtimet e para me babanë: në Firence, me kujdes të mos gëzoheshim, apo në Bologna, ku dikur ishim ujë gjatë gjithë kohës”. Drejtori i ri i futbollit të Juventusit, Cristiano Giuntoli, flet për veten e tij në një intervistë të gjatë për “La Repubblica”, në të cilën dha disa informacione në lidhje me Allegrin, të përcaktuar si "pikë referimi", marrëveshjen e Lukakut, e cila më vonë u zbeh, marrëveshjen me Berardi, e cila mund të materializohet, objektivat e sezonit të bardhezinjve dhe gjithashtu rasti i Pogba.

Allegri – "Para se të mbërrija te Juventusi thanë dhe shkruanin se marrëdhënia jonë ishte e komplikuar, por nuk është kështu. Allegri është maja e shtizës së klubit, një referencë e madhe në këtë fazë delikate të tranzicionit. Ai ka arritur dy herë në finalen e Champions League, duhet ta sjellim Juven në nivelin e trajnerit që kemi. Trajneri është puna më e vështirë në botë, është një njeri i vetmuar, me gjithë peshën mbi supe. Gjithmonë i kam mbrojtur trajnerët e mi. Mundohem të kuptoj se si mendojnë ata, në mënyrë që të krahasoj veten me ta dhe t’i ndihmoj. Unë jam një menaxher që e ndihmoj trajnerin".

Sa kohë duhen për të fituar përsëri – "Ne mendojmë për distancën mesatare, por vendosja e një afati do të thotë gjithashtu të krijosh një kufi, dhe kufijtë janë për mediokrit. Ka një program të saktë të ndarë nga CEO, Scanavino, nga Allegri, nga unë dhe Manna: rikthimi në Champions League. Kjo na duhet edhe si vitrine, në të cilën të rinjtë tanë mund të rriten, sepse duhet të jenë në gjendje të konkurrojnë me më të mirët në Evropë. Për objektivin tonë të deklaruar, rivalët janë Atalanta, Fiorentina, Lazio, Roma. Më pas janë Napoli, Milani dhe Interi, që i konsideroj përpara nesh, sepse projekti i tyre ka nisur shumë më herët”.

Lukaku – "Kishte një ofertë nga Chelsea për Vlahovic. Ne nuk donim ta shisnim Dusan, por duke pasur parasysh disa numra, do të kishim pranuar. Chelsea nuk e arriti kurrë atë shifër dhe shkëmbimi nuk u bë kurrë".

Berardi – "Ai është një futbollist i mirë dhe i aftë, por tani, e përsëris, ne duam të kuptojmë se sa vlejmë. Skuadra është shumë e ndryshme nga një vit më parë. Ka mungesë eksperience, por një ritëm më intensiv. Allegri dhe stafi tashmë donin të propozonin diçka të re".

Zëvendësuesi i Pogba – "Ne jemi në pritje të kundër-analizës dhe do të vendosim se çfarë të bëjmë së bashku me përfaqësuesit e tij. A ka ndonjë acarim? Unë vetëm po mendoj se sa shumë na mungon Paul në fushë. Zëvendësuesi për atë? Do të mendojmë për këtë në Krishtlindje. Së pari duam të kuptojmë se çfarë mund të na japin lojtarët që kemi. Më pas, nëse ka mundësi, do të përforcohemi ku kemi nevojë".