Transmetuar më 28-09-2023, 07:00

Anticikloni subtropikal po fuqizohet në Europën perëndimore, ku pritet të zgjerohet drejt mesdheut duke sjellë stabilitet të kushteve atmosferike në territorin e Shqipërisë.

Ja si parashihet moti për sot, e enjte, 28 Shtator 2023 në Shqipëri…

Moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta deri mesatare në zonat malore.

Era do të jetë me drejtim veri-perëndim (NW) me shpejtësi 8 -12 m/sek në bregdet.

Valëzimi do të jetë i forcës 3-4 me lartësi vale 0,5-0,8 metër në det të hapur.

Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat malore 13/26°C Zonat e ulëta 15/31°C Zonat bregdetare 18/30°C

…dhe në Kosovë

Kosova për ditën e sotme do të ketë mot kthjellime dhe vranësira të pakta.

Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 11°C – 14°C në mëngjes deri në 23°C -26°C gradë Celcius në mesditë.

E premte, 29 Shtator 2023

Moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta në zonat malore.

Era do të jetë me drejtim veri-perëndim (NW) me shpejtësi 7 m/sek në bregdet.

Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,3-0,5 metër në det të hapur.

Temperaturat do të jenë pa ndryshime.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat malore 13/26°C Zonat e ulëta 16/31°C Zonat bregdetare 20/30°C