Transmetuar më 25-09-2023, 11:46

Reperi i njohur Noizy ka qenë mes artistëve që i kanë dhënë ‘zë’ trazirave në Kosovë, ku polici Afrim Bunjaku u vra në një sulm me armë zjarri nga autorë të cilët dyshohet se janë shtetas serbë, por nuk ka ende një konfirmim zyrtar.

“Zot mos na provo.. Por nëse duhet jemi gjithë “NE” jam shum i sigurt”, shkroi ai teksa postimin e shoqëroi me flamurin e Shqipërisë.

Zveçani ka qenë pre e një sulmi të paprecedentë nga ana grupeve kriminale serbe, të cilët vranë efektivin në detyrë Afrim Bunjakun. Grupe të organizuara me uniforma, të armatosur rëndë mësynë në veri të Kosovës qëlluan në drejtim të policisë së Kosovës, duke vrarë 1 dhe duke plagosur 2 të tjerë.

Në orët e mbrëmjes, ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, tha se tre sulmues janë vrarë, ndërsa gjashtë persona, që dyshohet se ishin në kontakt me ta, janë arrestuar. Pas ngjarjes ka patur një sërë reagimesh të njëpasnjëshme duke nisur nga autoritetet e Kosovës, komuniteti ndërkombëtar, mediat dhe autoritetet serbe. Dy krerët e vendeve si Kurti dhe Vuçiç kanë sulmuar njëri-tjetrin si shkaktar të situatës së ndodhur. Kurti e ka quajtur grupin të përgatitur ushtarakisht në Beograd, kurse Vuçiç është shprehur se “edhe sikur të na vrasin të gjithëve, Kosovën nuk do ta njohim”.