Transmetuar më 24-09-2023, 15:01

Për ngjarjet e fundit në veri të Kosovës, ka reaguar në rrjetin social X edhe i deleguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak.

Ai ka dënuar sulmet e tmerrshme ndaj policisë së Kosovës në veri nga grupe të armatosura mbrëmjen e djeshme. Gjithashtu ka shprehur ngushëllimet për viktimën e mbetur nga sulmi me armë dhe për familjen e tij si dhe kolegët.

Lajcak bën thirrje gjtihashtu për rikthim te dialogu dhe për vendosjen e drejtësisë.

I strongly condemn the horrific attack against Kosovo police last night. Violence of any form is absolutely unacceptable. My heart goes out to the victims, their families and colleagues. The perpetrators must be brought to justice. Everyone needs to return to dialogue immediately https://t.co/xeIoBRVHrM

— Miroslav Lajčák (@MiroslavLajcak) September 24, 2023