Transmetuar më 21-09-2023, 19:20

27-vjeçari ka folur për herë të parë nga burgu për tragjedinë e asaj nate, i ka kërkuar falje familjes së Emës, ka theksuar se ishte “aksident trafiku dhe jo vrasje”.

Ema ishte studentja 21-vjeçare e cila u shtyp nga shoferi shqiptar në Selanik, teksa u la në mes të rrugës e vdekur.

Kujtojmë se ngjarja ka ndodhur nëntorin e kaluar në Greqi, tërkohë që aso kohe opinioni publik u trondit rëndë.

Nga ana tjetër bëjmë me dije se autori, një 27-vjeçar me origjinë shqiptare, i cili kishte humbur kontrollin e mjetit, goditi studenten dhe më pas u zhduk duke e lënë në rrugë. Madje, akuzohej se pas goditjes së parë, ai është kthyer mbrapsht dhe e ka goditur sërish vajzën, sipas Protothema.gr.

27-vjeçari ka folur për herë të parë nga burgu për tragjedinë e asaj nate, i ka kërkuar falje familjes së Emës, ka theksuar se ishte “aksident trafiku dhe jo vrasje”.

“Kisha studiuar pas punës dhe kisha shkuar për kafe… Një vajzë më kërkoi ta zbrisja në Ladadika dhe unë pranova. Kishte filluar të binte pak shi. Isha në një semafor të kuq të ndalur, duke pritur që ajo të bëhej e gjelbër dhe nisa… Më pas, në një vend të errët, Ema doli papritmas. Gjërat nuk ndodhën siç thonë. Nuk e kam vënë kurrë në të kundërt. Nuk pata kohë të bëja asgjë, ishte shumë afër”, tha fillimisht 27-vjeçari duke folur për Star.

Më pas ai u përpoq të justifikonte zhdukjen e tij nga vendi i aksidentit.

“Isha i shokuar, nuk dija çfarë të bëja, nuk mund ta përshkruaj. Të gjithë thonë ‘ai ishte ulur, po bënte një gjë ose tjetrën’. I telefonova një shoku… Isha pa letra dhe pa diplomë. I thashë se godita një burrë dhe i kërkova të thërriste një ambulancë. U largova prej andej, isha shumë i stresuar. Një ditë më parë kuptova se çfarë ndodhi… Kisha frikë, nuk dija çfarë të bëja. Nuk dija si të reagoja. Edhe vajza që ishte me mua ishte e frikësuar. Kështu isha atë natë, nuk më shkonte mendja për asgjë. Shkova në një hotel. Nuk e dija që gjendja e Emës ishte kaq e keqe. Mendova se nuk do të kishte goditur asnjë këmbë, asnjë dorë…”

I pyetur nëse ka diçka për t’i thënë familjes së vajzës së ndjerë dhe duke qenë se pritet të dalë para tyre në gjykimin e çështjes, 27-vjeçari tha: “Më vjen shumë keq. Unë nuk jam vrasës, ishte një aksident automobilistik. Nuk ishte vrasje, ishte një aksident automobilistik, ishte gabim të largohesha atje. Ajo që po kalon nëna është e papërshkrueshme. Ai ka të drejtë në atë që thotë. Ajo ka dhimbje, vetëm ajo e di se çfarë po kalon. Është shumë e vështirë të përballesh me ta në gjykatë…”

Nëna e Emës, Kelly, u kërkua të komentojë “faljen” e 27-vjeçarit për Star.

“Dhjetë muaj ai nuk kërkoi falje. E ka mbajtur për gjykatën”, tha ndër të tjera nëna e vajzës së ndjerë.

“Nuk e di si do të jem kur ta takoj në gjykatë. Ai është një vrasës që ecën në qendër të Selanikut me 100 kilometra. Ai godet fëmijën tim, godet makinat e ndalura dhe kthehet mbrapa dhe e godet përsëri. ai nuk më shkeli në kallo për të kërkuar falje. Fëmijën im, atë më shkeli. Në këto raste falja nuk thuhet, por tregohet. Çfarë bëri ai për të ndihmuar fëmijën tim? A u ndal? Ai nuk e bëri atë. Ai vrapoi të fshihej, fshehu makinën, targat, bëri autostop, kërkoi ta çonin në hotel. Ai ishte i qetë. Dhe ai më thotë se nuk ishte një vrasës?”, tha nëna e Emës.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd