Transmetuar më 21-09-2023, 18:43

TURQI – Zyrtare/ Vincenzo Montela trajner i Turqisë.

Këtë të enjte, Federata Turke e Futbollit ka konfirmuar italianin Vincenzo Montella, si trajnerin e ri të kombëtares së saj.

Ish-sulmuesi 49-vjeçar është zëvendësuesi i Stefan Kuntz në këtë rol dhe do të debutojë më 12 tetor, kundër Kroacisë, në kualifikimet për “Euro 2024”.

Skuadra turke zë vendin e dytë në grupin D, të cilin e kryeson Kroacia, ku bëjnë pjesë edhe Letonia, Armenia dhe Uellsi.

Për dy vitet e fundit, Montella ka qenë në Adana Demirspor dhe më parë ka trajnuar Fiorentinën (dy herë), Sevillen, Milanin, Sampdoria, Fiorentinën, Catanian dhe Romën.

Hoş geldin Vincenzo Montella! pic.twitter.com/WgERoF7dDK

— TFF (@TFF_Org) September 21, 2023