Transmetuar më 20-09-2023, 09:27

Pasi derbi u mbyll, fjalët e shpenzuara në media dhe më gjerë u arkivuan. Me synimin për titull, Interi shikon nga e ardhmja, por me një hap të vogël mbrapa. I cili, pra, është ai që detyron një rikthim në Ligën e Kampioneve.

Zikaltrit e bëjnë këtë shpejt, sepse finalja e Stambollit nuk është aq larg. Edhe Pep Guardiola ishte i prirur ta kujtonte këtë, duke pranuar se nuk do të habitej nëse do t’i shihte sërish zikaltrit në aktin final të turneut, edhe këtë edicion.

Megjithatë ka kohë. Inzaghi nuk do ta ketë sonte në dispozicion Hakan Calhanoglu me probleme fizike, çka e detyron të humbasë ndeshjen ndaj Real Sociedad. Po cili do të luajë në vend të tij në “dhomën e kontrollit”?

Ky pozicion duhet të plotësohet nga një lojtar cilësor. Në këtë kuptim, zikaltërve nuk iu mungojnë opsionet; me dy emra në veçanti. Interi ka në skuadër Kristjan Asllanin, në rolin e tij natyral. Dhe ky është një fakt. Shqiptari u fut si zëvendësues në derbin ndaj Milanit, ndërsa pritet të startojë titullar ndaj spanjollëve. Një test i madh pjekurie i shqiptarit në moshën 21-vjeçare.

Alternativa tjetër është befasuese, Henrikh Mkhitaryan, jo më si mesfushor, por si “regjisor”. Në këtë kuptim, Simone Inzaghi u përpoq të sqaronte dhe saktësoi rëndësinë e Asllanit: "Ai është gati, luajti ndeshje të rëndësishme edhe sezonin e kaluar. Asllani është një lojtar i rëndësishëm, shumë na e kërkuan merkaton e verës, por vendosëm ta mbajmë sepse besojmë në të".

Një çështje tjetër, megjithatë, nëse Inzaghi do të zgjidhte të fokusohej te Mkhitaryan. Me gjysmësulmuesin armen, dyert e formacionit startues për Davide Frattesi do të hapeshin gjerësisht. Ai do të rikthehej të luante kështu që në minutën e parë me Nicolò Barella, pas angazhimeve të tyre me kombëtaren. Një mundësi interesante, pra, për t’u vlerësuar me kujdes.