Transmetuar më 18-09-2023, 20:58

EGJIPT- Nëntë ushtarë u vranë ose u plagosën në një aksident trafiku në periferi të Kajros, raporton Reuters.

Viktimat, të cilat përfshijnë oficerë dhe grada të tjera, ndodheshin në një kamion ushtarak i ngarkuar me municione, i cili "u përmbys papritur" gjatë aktiviteteve të planifikuara stërvitore në jug të 10 të qytetit të Ramazanit, tha zëdhënësi kolonel Gharib Abdel Hafez.

Incidenti nxjerr në pah rreziqet që lidhen me stërvitjet e stërvitjes ushtarake. Përdorimi i makinerive të rënda, transporti i municioneve dhe aktivitete të tjera me rrezik të lartë kërkojnë kujdes maksimal dhe respektim të rreptë të protokolleve të sigurisë. Autoritetet ka të ngjarë të kryejnë një hetim të plotë për të përcaktuar shkakun e aksidentit dhe për të rishikuar protokollet ekzistuese për të parandaluar incidente të tilla në të ardhmen.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd