Transmetuar më 18-09-2023, 18:09

Qeveria italiane miratoi të hënën masa për të zgjatur kohën e ndalimit të emigrantëve që duan të hyjnë në vend dhe për të siguruar që më shumë njerëz që nuk kanë të drejtë ligjore për të qëndruar, të riatdhesohen.

Masa erdhi pasi pothuajse 10,000 emigrantë arritën në ishullin jugor italian të Lampedusa javën e kaluar, duke i dhënë një goditje besueshmërisë së kryeministres së krahut të djathtë, Giorgia Meloni, e cila fitoi detyrën vitin e kaluar duke u zotuar të frenojë imigracionin e paligjshëm, shkruan Reuters.

Meloni tdeklaroi në fillim të një takimi të kabinetit mbi situatën që migrantët në pritje të riatdhesimit duhet të mbahen në paraburgim për gjashtë muajt fillestarë, të zgjatur deri në 18, nga tre muaj që tani.

“Kjo do të jetë e gjithë koha e nevojshme jo vetëm për të bërë vlerësimet e nevojshme, por edhe për të vazhduar me riatdhesimin e atyre që nuk kualifikohen për mbrojtje ndërkombëtare”, theksoi Meloni në fjalën e saj hyrëse.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd