Transmetuar më 18-09-2023, 13:39

Është një moment delikat, ai që po përjeton Milani. Në fakt, skuadra kuqezi është e freskët nga disfata e rëndë 5-1 në “Derby della Madonnina” ndaj Interit. Njëkohësisht është thirrur të përgatitet për një ndeshje shumë të rëndësishme.

Milani do të sfidojë Newcastle të martën në mbrëmje, në sfidën e parë të tij në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve 2023-2024. Duke pasur parasysh se sa i balancuar mund të duket Grupi F (përfshin edhe PSG-në dhe Borussia Dortmundin), marzhet për gabime do të jenë tashmë minimale.

Prandaj, në Milanello, për t’i dhënë mbështetje skuadrës kuqezi, ka zbarkuar edhe një ish-lojtar shumë i mirëpritur, i cili në fakt e njeh në mënyrë të përsosur dhomën e zhveshjes së “Djallit”: Zlatan Ibrahimovic.

Sipas medias italiane, Ibrahimovic kishte dashur ta vizitonte skuadrën para derbit ndaj Interit, por nuk u bë e mundur. Ish-kampioni suedez u shfaq në fushë, para seancës së sotme stërvitore, përkrah Stefano Piolit.

Suedezi e njeh padyshim dhomën e zhveshjes së Milanit dhe shumicën e lojtarëve në skuadër. Në fakt, ai e veshi fanellën e kuqezinjve deri në fund të sezonit të kaluar. Gjatë aventurës së tij nën drejtimin e Stefano Piolit, pavarësisht se nuk mundi të jepte kontributin e duhur në fushë për shkak të dëmtimeve (nuk pati vazhdimësi të madhe, sidomos në fazën e fundit të përvojës kuqezi), ai përfaqësoi gjithmonë një figurë themelore për grupin.

Lideri absolut i skuadrës deri pak muaj më parë, Ibra u shfaq sërish në Milanello në momentin më delikat të këtij fillimsezoni. Zlatan Ibrahimovic njoftoi lamtumirën e tij nga Milani dhe futbolli më 4 qershor. Me atë rast, suedezi mori një nderim të jashtëzakonshëm nga shokët e tij të skuadrës, gjithë menaxhmenti dhe populli kuqezi.

Aventura e Ibrahimovic te Milani është ndarë në dy kapituj të ndryshëm. I pari është shkruar mes viteve 2010 dhe 2012, i dyti nga viti 2020 deri më 2023. Dy periudha kohore të shënjuara nga 93 gola në 163 ndeshje dhe fitimi i dy titujve kampioni në Serie A dhe një Superkupe të Italisë.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd