Transmetuar më 18-09-2023, 08:55

Frika në Emiglia Romagna: raportohet edhe në Imola, Cesena dhe Rimini për tërmetin që goditi sot provincën e Firences. Në Romagna ndërtesat e evakuuara për shkak të çarjeve

Firence, ITALI- Tërmet i fortë në Itali. Lëkundja e fuqishme u ndje në orët e para të mëngjesit e sotëm, duke bërë që njerëzit të dalin në panik në rrugë.

Tërmeti me magnitudë 5.1 Rihter ndodhi në 05.10 të mëngjesit të sotëm dhe kishte epiqendër zonën e Marradit në Fiorentino, raporton noa.al. Një përditësim zyrtar e uli në 4.9 ballë Rihter, nivelin e lëkundjes sizmike.

Tërmeti u ndje në të gjithë Toskanën dhe rajonet fqinje, duke përfshirë Emilia-Romagna dhe Marche.

Me të njëjtën epiqendër, sizmografët INGV regjistruan një tjetër goditje me magnitudë 3.3 në orën 04:38 dhe më pas 8 goditje të tjera me magnitudë midis 2 dhe 3, përsëri në Apenine, në Marradi ose afër Tredozio (Forlì Cesena).

Pas tërmetit të fortë, kryebashkiaku i Marradit (Firence), Tommaso Triberti, vendosi mbylljen e shkollave si masë paraprake.

Qendra operacionale komunale u aktivizua. Dhoma e Mbrojtjes Civile e qytetit Metropolitane të Firences, e cila po monitoron situatën.

Atualisht ka raporte për dëmtime të pronës dhe njerëzve. Raportohen dëme në Tredozio (Forlì-Cesena).

"Ne kemi dalë të gjithë larg shtëpive. Kemi shumë struktura të dëmtuara, përfshirë bashkinë, dhe po evakuojmë një pjesë të një shtëpie të moshuarish, dhjetë persona", shpjegon kryebashkiaku i Tredozio (Forlì-Cesena) Simona Vietina.

Qyteti, tashmë i goditur nga përmbytja, nuk është shumë larg nga Marradi, në Toskanë, ku ndodhi goditja kryesore, por nga ana tjetër ishte epiqendra e disa pasgoditjeve, të paktën katër, një magnitudë 3.

“E ndjemë fort tronditjen”, thotë kryebashkiaku i Cesena Enzo Lattuca.

Autoritetet kanë dalë në rrugë për të asistuar njerëzit.

Zona e prekur nga sekuenca sizmike e mëngjesit të sotëm karakterizohet si zonë me rrezikshmëri të lartë, siç dëshmohet nga Harta e Rrezikut Sizmik të territorit kombëtar italian (MPS04) dhe nga tërmetet e forta që kanë ndodhur në të kaluarën.

Në atë zonë ka ndodhur tërmeti Mugello, me magnitudë 6.3, 6.4 ballë, në vitin 1919. Më pas në 2019, një goditje me magnitudë 4.7.

Kjo është një zonë jashtëzakonisht sizmike e lidhur me shtrirja e Apenineve midis Toskanës dhe Emilia Romagna.

Në shekujt e fundit, në territorin e Apenineve Toskan-Romagna kanë ndodhur lëkundje me magnitudë deri në 8 ballë. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd