Transmetuar më 14-09-2023, 20:43

Janë bërë të ditur emrat e lojtarëve që konkurrojnë për çmimin: vitin e kaluar triumfoi Leo Messi. Spalletti dhe Inzaghi në garë për trajnerin më të mirë

ZVICER – Ka filluar numërimi mbrapsht për çmimin "Lojtari më i mirë i FIFA-s për meshkuj 2023" . Në fakt, janë bërë të ditur emrat e dymbëdhjetë finalistëve që konkurrojnë për çmimin e lakmuar që iu dha Leo Messit sezonin e kaluar. Çmimi i jepet lojtarit më të mirë të vitit kalendarik në bazë të votave të marra nga disa përfaqësues të mediave, komisionerët teknikë dhe kapitenët e ekipeve kombëtare. Të nominuar janë edhe dy protagonistë të mëdhenj të Scudetto-s së Napolit sezonin e kaluar: Victor Osimhen dhe Khvicha Kvaratskhelia. Me një sy gjithmonë të kthyer nga Seria A, në listë është edhe ish-lojtari i Interit, Marcelo Brozovic. Skuadra më e përfaqësuar është Manchester City me pesë lojtarë përveç Gundogan që tashmë është transferuar te Barcelona. Gjithashtu konkurrojnë për çmimin "Trajneri më i mirë në çmimet më të mira të FIFA " janë Luciano Spalletti dhe Simone Inzaghi.

LOJTARI MË I MIRË: 12 FINALISTËT Julián Alvarez (Argjentinë, Manchester City) Marcelo Brozović (Kroaci, Al-Nassr) Kevin De Bruyne (Belgjikë, Manchester City) Ilkay Gundogan (Gjermani, Barcelona) Erling Haaland (Norvegji, Manchester City) Rodripa (S , Manchester City) Khvicha Kvaratskhelia (Gjeorgji, Napoli) Kylian Mbappé (Francë, PSG) Lionel Messi (Argjentinë, Inter Miami) Victor Osimhen (Nigeri, Napoli) Declan Rice (Angli, Arsenal) Bernardo Silva (Portugali, Manchester City)

???? ICYMI ????#TheBest nominees have been announced! ????VOTE NOW for your favourite! ????️

— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) September 14, 2023

TRAJNERI MË I MIRË

Ka edhe dy trajnerë italianë në garë për çmimin "Trajneri më i mirë në çmimet më të mira FIFA". Këta janë Luciano Spalletti , protagonisti i fitores së Scudetto-s me Napolin dhe Simone Inzaghi , i aftë për të kaluar në finalen e Champions League me Interin. Gjithashtu konkurrojnë për çmimin Pep Guardiola (Manchester City), Xavi (Barcelona) dhe Ange Postecoglou (ish Celtic tani në Tottenham).

B.T (Dosja.al)