Transmetuar më 15-09-2023, 08:00

I intervistuar në edicionin e sotëm të QS, Massimo Moratti ka folur për lëvizjen e fundit të Roberto Mancinit, që dha dorëheqjen e papritur nag kampionët e Europës në fuqi dhe mori përsipër drejtimin e kombëtares së Arabisë Saudite:

"Epo, unë e dua Roberton me gjithë zemër. Edhe me mua, më 2008, mori një vendim të papritur, duke njoftuar se dha dorëheqjen. E bëri këtë me dy vite të mbetura nga kontrata e tij. Pastaj mendoi më mirë për këtë, por nuk mund të rrezikoja që ai të ndryshonte mendjen përsëri. Dhe mora Mourinhon".

Këtë herë “Mancio” nuk mund ta mendonte më vendimin që mori, dorëheqjen nga stoli axurr: “Me pak fjalë, në rastin konkret ka petrodollarë (shuma stratosferike të sauditëve). Sidoqoftë, unë nuk po shpreh asnjë gjykim moral, një profesionist ka të drejtë ta përcaktojë lirisht të ardhmen e tij”.

Në këtë intervistë, ish-presidenti historik i Interit ka dhënë mendimin e tij edhe për Simone Inzaghi: "Këtu flas vetëm si tifoz. Nuk shkoj shumë në stadium, shoh gjithçka në TV. Më pëlqen se si e ndërton ekipin. Nëse fut Frattesi në derbi, betohem se do të më pëlqejë edhe më shumë".

Edhe Milani po luan mirë: "Në fakt, një derbi si ky është emocionues. Shpresoj që Thuram të jetë vendimtar. Ai është një sulmues modern dhe tashmë ka fituar mbi ne tifozët".

Në vend të kësaj, Lukaku: “Eh, mos më pyesni për të. Si shumë të tjerë u zhgënjeva. Ai e shpërbleu klubin, shokët e tij, tifozët në mënyrën më të keqe të mundshme".