Transmetuar më 13-09-2023, 20:37

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj ka shkarkuar nga detyra e kreut të Forcave Ajrore të Shqipërisë, Gjeneral brigade, Ylli Pulaj.

Në vend të tij Begaj ka emëruar Gjeneral Brigade, Fedinant Vasil Dimo.

Shkarkimi i Pulajt nga kreu i FA vjen një muaj pasi në media u raporua se në në zyrën e tij kishin zbritur agjentët e BKH, të cilët i kanë sekuestruar telefonin.

Aludimet janë se SPAK po kryen hetime lidhur me tjetërsimin e pronave të Ushtrisë Shqiptare, që në disa raste i janë dhënë biznesmenëve të fuqishëm në vend për t’i kthyer në resorte dhe fshatra turistikë.

Një akuzë politike e tillë ka rënduar edhe mbi ish-ministren e Jashtme Olta Xhaçka, e cila më herët kishte mbajtur edhe postin e Ministres së Mbrojtjes, e shkarkuar tashmë nga kryeministri Edi Rama.

Një zë i fortë për këto denoncime ka qenë edhe ish-Zv. Komandanti i Forcës Detare Artur Meçollari.