Transmetuar më 13-09-2023, 08:35

Përmbledhje

Më shumë se 2,000 njerëz kanë vdekur dhe 10,000 janë raportuar të zhdukur pas përmbytjeve shkatërruese në Libi

Mijëra të tjerë dyshohet se kanë vdekur nga përmbytjet shkatërruese në Libi

Në Derna, një qytet me 100,000 banorë, trupat varrosen në varre masive

Dy diga lumenjsh shpërthejnë në qytet pasi stuhia goditi të dielën pasdite, duke lëshuar përrenj që rrëmbyen shtëpitë

Rrugët janë të mbuluara me baltë dhe rrënoja dhe janë të mbushura me automjete të përmbysura

OKB thotë se është një "fatkeqësi me përmasa epike" me rreth 1.8 milionë njerëz që vlerësohet të jenë prekur

Libia është e ndarë midis dy qeverive rivale, me një që vepron nga Tripoli dhe një tjetër në lindje

LIBI, 14 shtator 2023 /noa.al- Të paktën 5,300 njerëz njerëz kanë vdekur dhe 10 mijë të tjerë raportohen të zhdukur në Libi.

Tragjedia erdhi pasi shirat e dendur në Libinë verilindore shembën dy diga, duke shtuar më shumë ujë në zonat e përmbytura.

Vetëm në qytetin Derna, më të goditurin nga fatkeqësia, raportohet për rreth 6 mijë njerëz të zhdukur.

Një mesazh ngushëllimi ka ardhur edhe nga presidenti Bajram Begaj.

“Mendimet dhe lutjet tona janë me popullin e Libisë gjatë kësaj kohe të vështirë.

I shpreh ngushëllimet e mia të përzemërta familjeve që kanë humbur të dashurit për shkak të ndikimit shkatërrues të stuhisë Daniel në Libinë lindore.”, shkroi ai.