Transmetuar më 12-09-2023, 18:34

Bashkëpunëtorët e kryemafiozit Baris Boyun, i cili ekzekuton “kontratat e vdekjes” me xhelatët e motoçikletave, thuhet se janë gjashtë të vdekurit në masakrën në Lutsa, të hënën pasdite, sipas mediave turke.

Shtypi turk raporton se Baris Boyun është përfshirë në një sërë sulmesh të armatosura në Turqi dhe tani jeton në Itali si i arratisur.

Ai është i njohur për bandën e vrasësve me bazë motoçikletash që themeloi në Stamboll dhe është sulmuar jashtë vendit në të kaluarën.

Sipas raportimeve turke, hetimet vazhdojnë dhe janë zbuluar identitetet e 6 të vdekurve.

Autoritetet greke po bëjnë përpjekje për kapjen e autorëve që u larguan me makinë nga vendi i krimit.

Megjithatë, të vdekurit u raportua se ishin anëtarë të rrjetit kriminal të Baris Boyun, i cili është i njohur për policinë turke dhe ka qenë objektiv i hetimeve policore në të kaluarën.

6 të vdekurit, të gjithë turq, mësohet se janë vrarë gjatë sulmit të armatosur në Artemisa dhe policia greke ka nisur një kërkim të gjerë në zonë pas sulmit. Në vendin e krimit u gjetën dhjetëra gëzhoja. Policia greke vijon hetimet.

Fati i anëtarëve të bandës

Baris Boyoun është sulmuar jashtë vendit dhe tashmë jeton në Itali si i arratisur.

Emircan Ylmaz në Abkhazi, Edip Yalçn në Gjeorgji dhe Halil Ay në Francë u qëlluan gjatë sulmeve. Gulbey Dilsiz, i cili vrau Ay, u vra gjithashtu në një sulm të dhunshëm.