Transmetuar më 06-09-2023, 17:08

Kryeministri Edi Rama i ka dërguar presidentit Bajram Begaj emrat e ministrave të rinj.

Rama, 2 ditë më parë gjatë Asamblesë së Partisë Socialiste bëri të ditur ndryshimet e reja në qeveri.

Sipas ndryshimeve do të jenë 4 fytyra të reja në qeveri: Ervin Mete si ministër i Financave, Arbjan Mazniku si ministër i Pushtetit Vendor, Albana Koçiu si ministre e Shëndetësisë dhe Igli Hasani si ministër i Jashtëm.

Gjithashtu rikthehet Anila Denaj si ministre e Bujqësisë, ndërsa Ogerta Manastirliu kalon si ministre e Arsimit dhe Sportit dhe Delina Ibrahimaj do të jetë ministrja e re e Sipërmarrjes.

Ndërkohë që u larguan nga detyra si ministre: Evis Kushi, Frida Krifca, Olta Xhaçka dhe Edona Bilali.