Transmetuar më 04-09-2023, 08:24

Leo Messi ka pasur një ndikim shkatërrues në futbollin amerikan me fanellën e Inter Miami. 11 gola në 10 ndeshje dhe konfirmim për të gjithë se janë në prani të një “alieni” të vërtetë të një niveli teknik jashtëzakonisht superior ndaj shokëve dhe kundërshtarëve të tij.

Edhe duke e çuar diskutimin në një nivel ekonomik, ish-lojtari i PSG-së dhe Barcelonës i shikon të gjithë me “përbuzje” në dritën e pagës së tij prej 50-60 milionë euro në vit. Megjithatë, gjërat ndryshojnë nëse i referohemi aseteve të përgjithshme. Në atë rast, Messi duhet të merret me dikë që është më i pasur se ai.

Dhe ky person e ndan dhomën e zhveshjes me të. E kemi fjalën për Leonardo Campana, futbollist i lindur në vitin 2000, i cili luan për Inter Miami dhe kombëtaren e Ekuadorit. I rritur në atdheun e tij, ky djalë pati mundësinë të depërtonte në Premier League me Wolverhampton, ku megjithatë nuk la gjurmë.

Më tej pasuan Famalicao, Grasshoppers dhe në fund Inter Miami. Me pak fjalë, jo një karrierë e paharrueshme për Campana, i cili ia detyron trashëgiminë e tij financiare sigurisht jo asaj që arriti në fushë.

Leonardo Campana mund të mburret me një pasuri familjare prej më shumë se 1 miliard euro. Të gjitha këto para vijnë kryesisht nga fitimet e gjyshes së tij, Isabel Noboa, një nga biznesmenet më të suksesshme të Ekuadorit.

Gjyshi i tij Isidro la gjurmë të pashlyeshme në vendin e tij duke ndihmuar në ndërtimin e stadiumit ikonik “Guayaquil”, ku vetë Messi pati shfaqje të rëndësishme gjatë karrierës së tij. Pikërisht në këtë ambient, Campana shënoi golin e parë të karrierës së tij.

Babai i lojtarit Pablo shërbeu si Ministër i Tregtisë së Jashtme dhe Investimeve në periferi të suksesit të tij në sektorin privat, duke gjeneruar të ardhura të mëdha, pasi u tërhoq nga tenisi profesionist në moshën 24-vjeçare. Xhaxhai i madh Alvaro është një manjat i vërtetë i njohur në të gjithë në Amerikën e Jugut, me xhaxhain tjetër Daniel Noboa, i cili mund të bëhet president i Ekuadorit.

Me pak fjalë, familja “Campana” mund të konsiderohet si një nga më të pasurat në kontinent me të ardhura të pakrahasueshme në sektorin e biznesit privat. Kjo e bën futbollistin një nga më të pasurit, me një pasuri prej një miliard euro, më shumë se Cristiano Ronaldo dhe Messi.

Në fakt, asetet e Leos janë vlerësuar në rreth 500 milionë euro, sa gjysma e shokut të tij të skuadrës që në fushë tenton të asistojë në çdo mënyrë argjentinasin, duke e konsideruar atë pikë referimi.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd