Transmetuar më 09-09-2023, 22:26

Pushimet në rivierën shqiptare ishin trendi më i mirë i verës. Njerëzit që kanë vizituar Shqipërinë shpjegojnë se çfarë u pëlqeu dhe çfarë nuk u pëlqeu, në çfarë nivelesh luhaten çmimet dhe si ndjehen pas kësaj përvoje

Riviera shqiptare është kthyer në një nga destinacionet e nxehta të kësaj vere që po mbaron.

Saranda, Ksamili, Vlora, Dhërmiu, Himara, dominuan këtë vit kërkimet e shumë të rinjve për pushimet e tyre.

Këtë e konfirmojnë edhe mijëra video të publikuara në rrjetet sociale ku tregohen udhëtarët të magjepsur nga bukuria natyrore e Shqipërisë.

Shqipëria shihet nga të huajt se është një vend që ka përjetuar rritje të pabesueshme vitet e fundit dhe po tërheq vëmendjen edhe të udhëtarëve më skeptikë.

Në Greqi, shumë shpesh mund të dëgjosh "epo, a do të shkojmë në Shqipëri?". E ka shumë të rinj që zgjodhën vendin tonë për pushime këtë vit. Dhe nga përshkrimet e tyre, ia vlejti!

Evi shkoi me të dashurin dhe një çift tjetër gjatë verës që po mbyllet. Siç shpjegon ajo, nuk kishte tabu të udhëtonte për në vendin tonë, tabu që më parë ishin. "E kishim parë Sarandën në TikTok dhe donim vërtet të shkonim e ta shihnim personalisht.

Rezervuam një airbnb, e cila doli të ishte e lirë. Për 4 ditë kemi paguar 60 euro për person. Ndaluam duke shkuar te Syri i Kaltër, që e rekomandoj, sepse është poshtë rrugës.

Është një liqen me ujë të akullt, mund të bëni edhe shëtitje – është një vend i bukur, por plot ngarkesë lëvizjeje. Ajo që kemi vënë re është se nuk ka semaforë, nuk ka rregulla të veçanta të qarkullimit. Zona ishte shumë e ngarkuar në të gjitha orët e ditës”.

Siç shpjegon Evi, Shqipëria në këtë pjesë të jugut nuk synon banorin mesatar që merr 400 euro në muaj. “Ato zona janë pak të shtrenjta, por për ne çmimet janë të arsyeshme – si në Halkidiki dhe ndoshta edhe më të lira. Për të gjitha ditët kemi shpenzuar rreth 490 euro për person, duke bërë një jetë luksoze.

Morëm varka me qira, hanim në restorante, shkuam në baret më të mira për pije, blemë disa gjëra. Me siguri këto nuk mund t’i bëjnë vendasit. Kishte shumë italianë, por edhe grekë”.

Ajo që i habiti ishte se në të gjitha dyqanet ku shkonin punonjësit nuk ishin veçanërisht mikpritës. Kjo, siç shpjegohet ose sepse nuk janë gati të menaxhojnë një vëllim të tillë turistësh ose sepse nuk u intereson.

Për plazhet u pa se: “Janë shumë të rregullta, estetike, por edhe mjaft të shtrenjta, pra 40 euro një çadër me dy shezlongë. Mund të gjeni më të lira, por ato nuk janë aq të këndshme.

Ka edhe ultraluks! Në një bar plazhi na thanë çadër 500 euro për 4 persona me një shishe pije dhe sallatë frutash".

Ajo dhe shoqëria e saj kaluan një javë të mrekullueshme. Ata panë vende shumë të bukura dhe bënë gjëra që nuk do t’i bënin në fqinjë si Greqia.

“Sigurisht që nuk kemi ngrënë askund ushqim shumë të mirë. Ai dukej si në Greqi, por kishte elementë të ndryshëm europianë sepse flasim për një vend thjesht turistik.

E ndërkohë, në skelën e Sarandës natën nuk kam parë kaq shumë njerëz që ecin në jetën time. Ishte e pamendueshme. Për sa i përket jetës së natës, ka shumë, por edhe disko të mbyllura ku njerëzit mund të pinë pijen ose koktejin e tyre, por ka një kontroll të tmerrshëm fizik për të hyrë”.

***

Maria, e cila me grupin e saj shoqëror shkoi me pushime në rivierën shqiptare, shprehet se ideja për ekskursionin lindi nga kërkimi i një vendi që do të ishte ekonomik, relativisht afër Greqisë, pasi kishin 5 ditë në dispozicion.

“Shqipëria i ka të gjitha këto! Para së gjithash, kostoja, e cila është një faktor shumë i rëndësishëm, veçanërisht për njerëzit e moshës sonë, është mjaft i reduktuar në krahasim me destinacionet e ngjashme turistike në Greqi.

Vitet e fundit çmimet si për udhëtimet ashtu edhe për akomodimin në një ishull grek janë rritur shumë.

Në Shqipëri mund të gjesh lehtësisht hotele dhe airbnb me çmime të përballueshme dhe gjithsesi mund të shkosh shumë komode me rrugë. Për sa i përket çmimeve në restorante, unë e di si nga vendasit ashtu edhe nga përvoja ime personale që çmimet në pjesët më të “njohura” të rivierës shqiptare janë më të shtrenjta se në zonat e tjera në Shqipëri, megjithatë në krahasim me Greqinë ato mbeten të arsyeshme dhe relativisht. i lirë. Unë vij nga Pogoni i Epirit që është shumë afër kufirit me Shqipërinë ndaj e dija që ka një peizazh natyror shumë të bukur”.

Zgjedhja e tij u ndikua edhe nga emisione të ndryshme turistike që kishte parë, por edhe nga rrjetet sociale, në të cilat Shqipëria është promovuar shumë vitet e fundit. “Kemi qëndruar në Agios Saranda, i cili përgjithësisht konsiderohet vendi më i ngarkuar me shumë dyqane, hotele dhe jetë nate. Por vizituam edhe vende të tjera si Examili, Himara dhe Argyrokastro. Examili është gjithashtu një destinacion i njohur bregdetar me dete të bukura, bare plazhi të organizuara, shumë njerëz dhe ndoshta ofrohet edhe për preferenca më luksoze. Himara është një vend më i qetë dhe familjar me dete tepër të bukur dhe pamje natyrore dhe në qendër të saj janë dyqanet më të relaksuara. Himara ka një element shumë të fortë grek dhe atje jetojnë shumë grekë. Argyrokastro është një fshat piktoresk malor me ajër epirotian dhe një histori të gjatë. Nga vendet që vizitova dhe ruajta janë padyshim zona arkeologjike në Bouthrotos dhe burimet në "Ble mati". Në përgjithësi mund të them se zhvillimi i turizmit që ekziston vitet e fundit në këto zona të Shqipërisë është i dukshëm. Ne pamë shumë zhvillim urban me hotele dhe dyqane të reja që po ndërtoheshin gjatë gjithë kohës. Është shumë e lehtë për t’u marrë vesh si në greqisht ashtu edhe në anglisht dhe pranojnë edhe euron si monedhë përveç lekut që është monedha zyrtare".

Maria shpjegon se kanë takuar shumë turistë, konkretisht grekë dhe italianë. “Unë do ta rekomandoja patjetër si destinacion sepse është diçka ndryshe jashtë Greqisë, por që është shumë e ngjashme për sa i përket peizazhit natyror dhe detit Mesdhe dhe mendoj se shumë njerëz ndoshta do të hezitonin ose nuk do të mendonin ta vizitonin.” Për sa i përket pjesës financiare dhe sa kanë shpenzuar, Maria ka shkuar me rrugë dhe kanë paguar gjithsej 100 euro, pra 20 euro për person. Në Agios Sarandë kishin rezervuar një hotel me 4 yje, një apartament të madh me dy dhoma dhe kishin paguar gjithsej 80 euro për person. “Çmimet atje ishin mjaft të arsyeshme dhe të përafërta me ato të Selanikut. Unë imagjinoj nëse dikush do të shkonte në një ishull grek, do të paguante më shumë. Në supermarkete çmimet ishin pak më të lira se tonat. Ajo që më bëri përshtypje ishte se kishte shumë produkte greke. Për sa i përket shërbimit në dyqanet që kam vizituar, megjithëse ka shumë turizëm, kam konstatuar se punonjësit nuk janë aq të vëmendshëm ndaj klientit. Pra në Greqi do të thoshim “pse më flet kështu?”. Kjo nuk është diçka që e kam ndjerë vetëm sepse më pas e kam diskutuar edhe me fëmijët që vijnë prej andej. Sepse kultura e turizmit nuk ka ekzistuar fare, është pak mbrapa në atë pjesë”.

Me origjinë nga Shqipëria, Ioana ka pushuar këtë verë me të dashurin e saj në të gjitha këto vende. “I dashuri im po shkonte për herë të parë. Tani Shqipëria është një destinacion i denjë sepse është kujdesur mirë, është investuar, vendet e saj janë bërë shumë turistike dhe të mbushura me njerëz. Nuk mund të them se janë ekonomike por janë padyshim pak më të mirë se Greqia dhe pjesa tjetër e Europës. Sigurisht që ka edhe zgjidhje financiare. Një dhomë e mirë varion nga 70-80 euro deri në 130 euro. Ushqimi i tyre është pak më i përballueshëm, këtu do të haje 50-60 euro, atje do të haje të njëjtat gjëra për 30-40 euro”. Ioana bëri një turne nga Argjirokastro, shkoi në Examili dhe në Shën Sarandë. Ajo që nuk u pëlqente ishte se ishte shumë e mbushur me njerëz. Siç shpjegon ai, ushqimi është i njëjtë si në Greqi. Kushdo që shkon atje do të hajë kalamarë, ushqim deti, hell. “Ka edhe gatime tradicionale që i njoh për shkak të origjinës dhe që nuk e emocionuan të dashurin tim”.

Duke folur për paragjykimin që ekziston mes shumë njerëzve për të vizituar vendin fqinj, Ioana shpjegon: “Është padyshim paragjykim. Shqipëria tani ka evoluar shumë. Tirana dhe qytetet e ndryshme bregdetare janë kaq të sofistikuara – shumë më tepër se ne. Jam shumë i impresionuar, e shoh duke u zhvilluar këndshëm” Duke e mbyllur dhe duke folur për çmimet që ekzistojnë për momentin, Ioana tregon se ato janë rritur në krahasim me 2-3 vitet e mëparshme që ajo kishte vizituar sërish vendin. “Një dhomë që e kam rezervuar atëherë 35 euro, tani kushton 80-90 euro. Për grekët, mendoj se është diçka që xhepi i tyre mund ta përballojë. Unë shoh shumë video në TikTok nga fëmijë që shkojnë dhe e pëlqejnë atë. Unë shoh disa statistika që dalin në Shqipëri që turizmi çdo vit po rritet me 30-40%.