Transmetuar më 30-08-2023, 20:45

Me një çmim prej 2.66 milionë euro, Fiati 8V Berlinetta Zagato i vitit 1953 u bë makina më e shtrenjtë e markës italiane. Kjo makinë e veçantë doli në ankand të shtunën e kaluar, në Monterey, nga RM Sotheby’s, për 2.9 milionë dollarë.

Kjo makinë është një nga 25 të prodhuara nga Zagato në atë kohë dhe ndoshta e vetmja e pajisur me këtë motor. Më konkretisht, është një motor V8 1996 cc. me dy valvola për cilindër dhe dy karburatorë Weber. Raporti i kompresimit është 8,75:1 me fuqi maksimale që arrin 127 kf, që është dukshëm më shumë se 105 kf të versionit bazë.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd