Transmetuar më 29-08-2023, 19:46

Kryeministri Edi Rama, ka reaguar pas kundërshtimit që Komisioni Evropian i bëri objektivave që Charles Michel deklaroi ditën e djeshme, në samitin e Bledit në Slloveni për zgjerimin e Bashkimit Evropian.

Me anë të një statusi në Twitter, Rama thotë se në statusin aktual të procesit integrues është më mirë të qëndrojmë në autobusin e BE-së, se sa në aeroplanin rus, pasi edhe pse udhëtimi mund të jetë edhe më i ngadaltë, sipas Ramës një gjë është e sigurt, që autobusi nuk do të përplaset, duke iu referuar edhe vdekjes së mistershme të liderit të Wagner, Yevgeny Prigozhin.

“Po sigurisht, kjo është arsyeja pse autobusi nuk mund të bëhet kurrë aeroplan… Gjithsesi më besoni, në statusin aktual të punës që qëndron autobusi i BE-së, edhe pa ndenjëse është më e sigurt se të ulesh në një aeroplan rus, sepse sporti i udhëtimit, mund të jetë shumë i ngadaltë dhe destinacioni ynë shumë i madh, por një gjë është e sigurt si vdekja: Ky autobus nuk do të përplaset kurrë në BE”, – shkruan Rama.

Komisioni Evropian rrëzoi sot objektivin e Charles Michel për vitin 2030 për zgjerimin e BE-së. Dy elementët kryesorë në Bruksel u përplasën dhe ekzekutivi i BE-së u tërhoq ndaj deklaratave të presidentit të Këshillit Evropian të hënën se blloku duhet të jetë gati të pranojë anëtarët e rinj në 2030.

“Ne nuk jemi të fokusuar në një datë, jemi të fokusuar në disa pika të lidhura me kandidatët për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian,” tha zëvendëszëdhënësja e Komisionit Dana Spinant në një konferencë të përgjithshme për shtyp të martën.

Ajo shtoi se Michel nuk ishte konsultuar me Presidenten e Komisionit Ursula von der Leyen për përmbajtjen e fjalimit të tij të zgjerimit të hënën në një samit në Bled, Slloveni.