Transmetuar më 25-08-2023, 21:27

Një dirigjent britanik me famë botërore, i cili mori pjesë në kurorëzimin e Mbretit, ka kërkuar falje për humbjen e durimit pasi u akuzua për sulm ndaj një baritoni. Sir John Eliot Gardiner, 80 vjeç, goditi me grusht baritonin William Thomas në përfundimin e një performance në Festivalin Berlioz në Francë, pasi interpretuesi u largua nga podiumi në drejtimin e gabuar.

Ngjarja mësohet se ka ndodhur në prapaskenë, jashtë syrit të publikut, në praninë e disa pjesëtarëve të kastit. Përmes një deklarate publike, Sir John u shpreh i keqardhur për incidentin dhe impaktin që ai la te “të gjithë pjesëmarrësit e përfshirë në këtë projekt madhor”, aq i dashur për të. Thomas tha:

Unë nuk bëj asnjë justifikim për sjelljen time dhe i kam kërkuar falje personalisht Will Thomas, për të cilin kam respektin më të madh dhe e bëj këtë përsëri. Iu kërkoj falje edhe artistëve të tjerë, për shqetësimin që ka shkaktuar kjo.

Dirigjenti tha se ishte kthyer në Mbretërinë e Bashkuar dhe ishte tërhequr nga shfaqjet e ardhshme të shfaqjes, Les Troyens. Ai shtoi se:

E di që dhuna fizike nuk është kurrë e pranueshme dhe se muzikantët duhet të ndihen gjithmonë të sigurt. Kërkoj durimin dhe mirëkuptimin tuaj teksa gjej kohë për të reflektuar mbi veprimet e mia.

Sir John nuk do të marrë më pjesë në BBC Proms në shtator, duke lejuar ndihmësin e tij, Dinis Sousa, të zërë vendin e tij. Një zëdhënës i BBC tha:

Sir John Eliot Gardiner ka vendosur të tërhiqet nga performanca e The Trojans në BBC Proms të këtij viti. Ne jemi mirënjohës që Dinis Sousa do të ndërhyjë për të drejtuar performancën më 3 shtator.

Transmetuesi po heton çështjen, duke thënë se i merr seriozisht akuzat për sjellje të papërshtatshme dhe se “aktualisht po vërteton faktet rreth incidentit”. Faqja e lajmeve për muzikën klasike Slipped Disc raportoi fillimisht sulmin e supozuar, duke thënë se kishte marrë raporte të shumta. Përfaqësuesit e Thomas konfirmuan se një incident ndodhi të martën, por thanë se ai po priste me padurim shfaqjet e ardhshme.

“Të gjithë muzikantët meritojnë të drejtën për të praktikuar artin e tyre në një mjedis pa abuzim apo dëmtim fizik,” citohen të kenë thënë përfaqësuesit.

Sir John, i cili është themelues dhe drejtor artistik i korit dhe orkestrës Monteverdi, ka fituar dy çmime Grammy gjatë gjithë karrierës së tij dhe ka marrë më shumë çmime Gramophone se çdo artist tjetër i gjallë. Ai ka drejtuar shumë nga orkestrat kryesore botërore, duke përfshirë Filarmoninë e Vjenës dhe Orkestrën Simfonike të Londrës, dhe opera në Shtëpinë e Operës Mbretërore në Londër dhe në Teatro alla Scala, në Milano. Në maj, ai drejtoi korin Monteverdi dhe solistët anglezë barok në Westminster Abbey për kurorëzimin e Mbretit. Një zëdhënës i korit Monteverdi tha: “Ne vazhdojmë të shqyrtojmë ngjarjet që ndodhën të martën në mbrëmje. Vlerat tona të respektit dhe gjithëpërfshirjes janë thelbësore për ne si kompani dhe ne e marrim seriozisht mirëqenien e të gjithë interpretuesve dhe punonjësve tanë.”