Transmetuar më 24-08-2023, 08:00

Barcelona nënshkroi fitoren e parë të sezonit 2023-2024 kundër Cádiz dhe gjithashtu të parën e “mërgimit” në stadiumin olimpik, falë golave ​​të Pedri dhe Ferran Torres. Megjithatë, ishte një futbollist që nuk shënoi, por mahniti.

Lamine Yamal ishte ai që mori më shumë duartrokitje dhe i ngriti tifozët nga vendet e tyre me ngasjen, tejmbushjen, paturpësinë, driblimet dhe goditjet në portë. Por, përveç kësaj, ai bëri histori me Barçën dhe në La Liga për parakohshmërinë e debutimit të tij në formacionin titullar blaugrana.

Lamine Yamal bëri debutimin e tij në elitën e futbollit spanjoll sezonin e kaluar (luajti 7 minuta kundër Betisit) dhe u bë, në moshën 15 vjeç, 9 muaj e 16 ditë, lojtari më i ri që ka luajtur një ndeshje të La Liga-s me ekipin e parë të Barçës. Por të dielën e kaluar, i riu që nuk i ka mbushur ende 17 vjeç shpluhurosi një tjetër rekord të jashtëzakonshëm.

Në moshën 16 vjeç e 38 ditë, ai tashmë është lojtari më i ri që ka startuar në formacionin titullar në historinë e La Liga-s, këtë shekull. Jo vetëm me Barçën, por me të gjitha skuadrat elitare spanjolle.

Ai ka kaluar Fabrice Olinga, i cili debutoi si titullar me Málaga më 2012 në moshën 16 vjeç e 112 ditë dhe Iker Muniain, i cili startoi me Athletic në moshën 16 vjeç e 254 ditë më 2009. Ai, gjithashtu, parkalon në këtë drejtim rekordet shokëve të skuadrës, Ansu Fati dhe Gavi.

Lamine Yamal, i cili luajti në ndeshjen e dytë të La Liga-s si krah i djathtë, duke zëvendësuar Raphinha e pezulluar, gjatë 85 minutave në fushë gjuajti 2 herë në portë, bëri 5 driblime, regjistroi 4 krosime dhe bëri 34 pasime të suksesshme e 6 të humbura. Jo vetëm që tribunat iu dorëzuan atij, afër 40 mijë shikues ndoqën drejtpërdrejt ndeshjen kundër skuadrës së Sergio González-it, por dhe trajneri Xavi e shokët e tij të skuadrës.

"E shoh të përgatitur, e kontrolloj në stërvitje çdo ditë. Ai mund të bëjë ndryshimin për ne. Nuk shënoi gol sot, sepse Ledesma luajti ndeshjen më të mirë të sezonit. Ne duhet të kujdesemi për të, sepse është talent. Ai është gati të jetë i rëndësishëm”, – theksoi Xavi në konferencën për shtyp, pas ndeshjes.