Transmetuar më 22-08-2023, 13:19

Klubi që dëshiron të nënshkruajë me Kylian Mbappé këtë verë duhet të paguajë 250 milionë euro. Jo më shumë, as më pak. Ky është qëndrimi që sheikët nga Katari (pronarët e PSG)kanë marrë në lidhje me lojtarin, duke parashikuar rrezikun e humbjes së tij falas vitin e ardhshëm.

Situata mbetet e paqartë sa i përket lojtarit dhe të ardhmes së tij, por ajo që është e qartë është se PSG është në një pozicion shumë të ngjashëm me vitin e kaluar, duke pasur një sezon të tërë për ta rinovuar dhe për ta bindur që të vazhdojë në kryeqytetin francez. Deri më tani, pas rikthimit të tij në dinamikën e ekipit të parë, kryeqytetasit nuk kanë marrë oferta për Mbappe, i cili mbetet mënjanë dhe ia delegon të ardhmen vitit të fundit të kontratës së mbetur.

Mjedisi i lojtarit tashmë e di se sheikët nga Katari i kanë vendosur çmimin 250 milionë euro. Emisarët e Katarit që udhëtuan për në Paris javën e kaluar janë ende në pritje të një oferte nga Real Madridi, duke shprehur habinë që nuk ka ndodhur ende, sepse ata e kuptojnë, nga pozicioni i tyre, se skuadra e bardhë do të rrezikonte Mbappé nëse vazhdon me francezët.

Nëse Real Madridi, i cili deri më tani ka mbetur anash "telenovelës" së Kylian Mbappe, ose ndonjë klub ofron 250 milionë euro, kësaj historie do t’i vijë fundi. Pavarësisht se sulmuesi nuk e ka deklaruar dhe as nuk do të njoftojë publikisht nëse dëshiron të largohet nga Parisi, gjë që e priste PSG-ja nëse do të kishte menduar vërtet të largohej në verë, një ofertë që plotëson pretendimet e parizienëve do ta ndryshonte situatën.

Nëse sheikët nga Katari kanë treguar diçka në vitet e fundit ka qenë forca në negociata, aftësia për të zhbllokuar situata të paqëndrueshme. Për Mbappe, optimizmi është rritur ditët e fundit dhe, megjithëse nuk ka marrëveshje për rinovimin e tij, PSG do të ketë një sezon të tërë për ta bërë atë të ndryshojë mendjen për ta zgjatur kontratën.

Edhe vetë sulmuesi e di çmimin që drejtuesit kanë vendosur për shitjen e tij, pavarësisht se objektivi është ta mbajnë këtë sezon dhe më pas të rifillojnë negociatat që të kulmojnë me nënshkrimin e rinovimit.

Pas takimit të parë që u zhvillua këtë të diel në Paris, këtë javë sheikët nga Katari dhe përfaqësuesit e Kylian Mbappe do të takohen sërish në kryeqytetin francez. Nasser Al Khelaïfi, presidenti i PSG, mund të jetë i pranishëm në takim.

Sheiku nga Katari ka ndryshuar fjalimin e tij gjatë gjithë verës, duke kaluar nga armiqësia në qetësi pas një takimi të shkurtër me kapitenin e skuadrës franceze, para debutimit të PSG-së në Ligue 1 kundër Lorient në "Parc des Princes". Mbappé dhe PSG po flasin përsëri dhe klubi është optimist për të rinovuar me të.