Transmetuar më 22-08-2023, 11:00

Athinë- Zjarre të mëdha kanë përfshirë vende të ndryshme në Greqi.

Vendi fqinj është ende sot në gjendje alarmi, ndërsa pesë fronte të mëdha zjarri janë ende të ndezura në Alexandroupoli, Rodopi, Evia, Boeotia dhe Kythnos.

Banorëve të zonës Laka Katsari të Aspropirgos u është dërguar një mesazh nga 112 për tu larguar nga banesat e tyre.

Zjarri po djeg në bar të thatë në zonën e Lakka Katsari dhe në vende të tjera të shpërndara, ndërsa në afërsi ka parcela toke dhe zona biznesi.

Forca të forta ajrore dhe tokësore kanë shkuar në vendngjarje.

Konkretisht po operojnë 44 zjarrfikës me 18 automjete si dhe një grup këmbësorësh.

Në Aleksandropolis spitali i qytetit u evakuua pasi flakët arritën pranë rrethimit ndërsa tymi mbuloi të gjithë zonën.

Anija "Adamantios Korais" u shndërrua në një spital lundrues për pacientët dhe foshnjat që u transferuan atje nga Spitali Universitar i Aleksandoupolis.

Vijon puna për fikjen e zjarreve.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd