Transmetuar më 20-08-2023, 15:16

Anija kozmike ruse Luna-25 u rrëzua në Hënë pasi u rrotullua në një orbitë të pakontrolluar, siç njoftoi sot agjencia ruse e hapësirës Roskosmos.

“Sipas rezultateve të një analize paraprake, për shkak të devijimit të parametrave aktualë të shtytjes nga ato të llogaritura, anija kozmike Luna-25 kaloi në një orbitë jashtë dizajnit dhe pushoi së ekzistuari si rezultat i një përplasjeje me sipërfaqen e Hënës”, thuhet në deklaratën e Roskosmos.

Kujtohet se më 11 gusht nga kozmodromi Vostochny është lëshuar një raketë Soyuz me “Luna-25”, ndërsa në datën 16 të muajit ka hyrë në orbitën e Hënës.

Anija kozmike ruse ishte planifikuar të ulej në polin jugor të Hënës të hënën për të kërkuar ujë të ngrirë.

Dje u bë e ditur se Roskosmos u thirr për t’u marrë me një “situatë jonormale” në anijen kozmike Luna-25 , e cila po përgatitej të hynte në një orbitë uljeje në Hënë.

Misioni i parë rus në hënë në 47 vjet dështoi pasi anija e saj kozmike, Luna-25, doli jashtë kontrollit dhe u rrëzua në Hënë.

Agjencia hapësinore e Rusisë, Roskosmos, tha se kishte humbur kontaktin me anijen menjëherë pasi ndodhi një problem ndërsa anija përgatitej të hynte në një orbitë uljeje dje, të shtunën.

“Anija u zhvendos në një orbitë të paparashikueshme dhe pushoi së ekzistuari si rezultat i goditjes me sipërfaqen e Hënës”, tha Roskosmos në një deklaratë.

Dështimi i këtij misioni prestigjioz nënvizon zbehjen e Rusisë si një fuqi hapësinore që nga ditët e lavdisë së konkursit të epokës së Luftës së Ftohtë, kur Moska ishte e para që lëshoi ​​një satelit në orbitën e Tokës – Sputnik 1 në 1957. – dhe kozmonauti sovjetik Yuri Gagarin u bë njeriu i parë që udhëtoi në hapësirë ​​në 1961.

Rusia nuk kishte tentuar një mision në hapësirë ​​që nga Luna-24 në 1976, kur Leonid Brezhnev ishte president i Bashkimit Sovjetik. Luna-25 ishte planifikuar të ulej në polin jugor të Hënës nesër, më 21 gusht, sipas zyrtarëve rusë të hapësirës.

Rusia përballet me konkurrencën nga India, anija kozmike e së cilës, Chandrayaan-3, është planifikuar të ulet në polin jugor të Hënës këtë javë dhe më gjerësisht nga Kina dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat të dyja kanë avancuar ambiciet e tyre hapësinore.