Transmetuar më 16-08-2023, 22:00

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni shkon me traget drejt bregdetit shqiptar për një vizitë private

Nga Financial Times

Ndërsa çmimet janë rritur në Itali, turistët ndërkombëtarë janë joshur nga kostot më të ulëta shqiptare për çdo gjë, nga akomodimi në hotel deri te restorantet dhe shezlongët. Agjencia Federale e Statistikave të Gjermanisë zbuloi së fundmi se çmimet e restoranteve dhe hoteleve në Shqipëri ishin 56 për qind më të ulëta se ato të Gjermanisë, duke e bërë atë destinacionin më të lirë të pushimeve në Evropë.

Midis vizitorëve ishte Nicolas Ferrero, një prodhues 28-vjeçar nga qyteti portual i Rimini në Italinë veriore. Ai e përshkroi udhëtimin me traget si "kaos" me shumë britanikë, italianë dhe shqiptarë në bord. Kur mbërriti në resortin e Sarandës pranë kufirit grek, plazhi ishte i mbushur plot me italianë. "Ishte Italia e vogël," tha ai.

Ferrero tha se prej kohësh donte të vizitonte vendin pasi u rrit në një komunitet që përfshinte disa emigrantë shqiptarë. Meqenëse ai tashmë kishte parë pjesën më të madhe të Italisë, kjo ishte një kulturë dhe kuzhinë e re për t’u eksploruar. Një bonus është se shumë shqiptarë flasin italisht.

Disa blogerë udhëtimesh italiane kanë promovuar gjithashtu udhëtime në Shqipëri, vetëm një "shëtitje me traget" larg.

Një udhëtim vajtje-ardhje nga Bari në Durrës kushton rreth 100 €. Udhëtimet e kthimit nga Roma ose Genova në ishullin italian të Sardenjës mund të kushtojnë dy herë më shumë. Ferrero pagoi 360 euro për një javë në një apartament me katër dhoma gjumi në Sarandë, i cili ishte “bazik, por i bukur”.

Ministri italian i bujqësisë Francesco Lollobrigida, kunati i Melonit, i cili iu bashkua kryeministrit në Pulia, kritikoi së fundmi përpjekjet e Shqipërisë për të konkurruar me Italinë në turizëm.

"Është e qartë se ka vende të tjera në bregdetin e Adriatikut që duan të jenë Pulia, por ajo që mund të gjeni këtu nuk mund të gjendet diku tjetër," tha ai.

Rama ka kërkuar të forcojë lidhjet me Italinë përtej turizmit.

Një fushatë e propozuar “Made in Italia-Albania” synon të ndihmojë Tiranën të nxjerrë certifikatat e vajit të ullirit dhe verës sipas standardeve të BE-së. "Është një qëllim përfundimtar," tha një zëdhënës i ministrisë së bujqësisë. Asnjë datë nuk është konfirmuar për nisjen e tij.

Një zgjerim i shpejtë i resorteve përgjatë bregdetit shqiptar si në fshatin Palasë në Vlorë ka shkaktuar polemika, me shtëpitë tradicionale që i hapin rrugë hoteleve të mëdha, gjithëpërfshirëse, aksionerët më të mëdhenj të të cilëve janë shpesh politikanë.

Ferrero vuri në dukje se apartamenti i tij i pushimeve në Sarandë ishte gjysmë i ndërtuar, si shumë hotele të tjera. “Dukej se ata nuk ishin gati për bumin e turizmit,” tha ai.

Megjithatë, Ferrero tha se po mendonte të blinte një shtëpi pushimi në bregdetin shqiptar për një të tretën e çmimit në krahasim me një pronë të ngjashme në vendin e tij.