Transmetuar më 14-08-2023, 11:52

Supermodelja e viteve 70 dhe aktorja e njohur në filmat “The Associates” dhe “For Love and Honor”, Shelley Smith ka ndërruar jetë në moshën 70-vjeçare, në “Hollywood Presbyterian Hospital” si pasojë ataku kardiak.

Lajmin e trishtë e ka bërë të ditur bashkëshorti i saj Michael Maguire, përmes një videoje në rrjetin social “Facebook”.

“Asaj i pëlqente të ndihmonte njerëzit. Mbi të gjitha, ajo më ndihmoi mua. Ajo më bëri një person shumë më të mirë se sa do të kisha qenë ndonjëherë. Ne patëm një martesë të mrekullueshme. Nuk di si të vazhdoj pa të”, është shprehur Michael. Smith filloi karrierën e saj të modelingut në fillim të viteve 1970, duke u futur në ‘Harper’s Bazaar’ dhe duke marrë pjesë në revistat ‘Vogue’, ‘Mademoiselle’ dhe ‘Glamour’. Në vitin 1979, ajo hyri në botën e televizionit dhe luajti nj në filmin “The Associates” së bashku me aktorët Martin Short, Wilfrid Hyde-White dhe Alley Mills.

Nga vitin 1983 deri në 1984, ajo u shfaq si kapiten Carolyn Engel në serialin “For Love and Honor” me Cliff Potts, Yaphet Kotto dhe Gary Grubbs.

Përveç roleve të saj me skenar në ekran, Smith ishte një konkurrente më të forta në programet e lojërave, teksa u shfaq në “Super Password”, “Body Language” dhe “10,000 Pyramid” të Dick Clark.

Pas vdekjes aktorja ka lënë pas fëmijët dhe burrin e saj.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd