Transmetuar më 07-08-2023, 08:21

Manchester City humbi “Community Shield” me penallti. Triumf për Arsenalin, i cili përfitoi nga gabimet e De Bruyne dhe Rodri nga penalltia për të fituar trofeun e parë të sezonit britanik 2023-2024. Një sukses i mundshëm falë barazimit të Trossard në sekondën e fundit të ndeshjes.

Pas tetë minutash shtesë, për shkak të zëvendësimeve dhe ndërprerjeve të lojës, në fund ndeshja pa golin e barazimit të Trossard në minutën e 110-të, duke shkuar kështu te penalltitë, prej nga Arsenali i Artetës siguroi triumfin. Fillimisht kishte shënuar i riu zëvendësues Cole Palmer për Manchester City.

Humbja e “qytetarëve” nuk kaloi pa polemika, me të vërtetë. Guardiola nuk e kapërdiu mirë shtesën maksimale të lojës, që i lejoi Arsenalit, disa herë afër shënimit në pjesën e parë, të gjente golin e barazimit 1-1, kur të gjithë po prisnin vërshëllimën e fundit dhe festën e Manchester City.

GFX GUARDIOLA

Për Guardiolën ishte shtesë jashtëzakonisht e madhe në krahasim me atë që u pa në fushë, që do të sjellë probleme tani e tutje jo vetëm për skuadrën e tij, por për të gjithë lëvizjen e re futbollistike, që po përqafon kohën efektive dhe minutat e shumta shtesë.

“Nuk është e bezdisshme, duhet të mësohemi me të, – tha Guardiola në fund të “Community Shield”. – Kisha ndjenjën, jo sepse po fitonim 1-0, se nuk kishte pasur shumë ndërprerje loje për ta zgjatur ndeshjen me 8 minuta. Kjo është një pyetje e mirë për bordin ndërkombëtar dhe për të gjithë vendimmarrësit, sepse ata nuk konsultohen me trajnerët, as me lojtarët”.

Në Kampionatin Botëror të Katarit e pamë këtë ndryshim në gjykim, duke përqafuar kohën efektive të lojës, përkatësisht me disa ndeshje që shkuan mbi 100 minuta. Diçka që Guardiola nuk dëshiron ta mendojë, duke marrë parasysh se si në thelb një ndeshje me shumë gola mund të shkojë përtej 10 minutave kohë shtesë:

Martin Odegaard Arsenal 2023-24

"Tani ndeshjet do të jenë 100 minuta, kjo është e sigurt. Asgjë nuk ndodhi sot dhe u akorduan 8 minuta shtesë, imagjinoni nëse ndeshja zgjatet për disa gola. Jepni 30 sekonda, 45 sekonda për shtatë gola nëse ndeshja përfundon 4-3, për shembull, dhe nesër në mëngjes, në orën 9 jam këtu për të luajtur”.

I mundur në ndeshjen e parë të sezonit, që i dha Arsenalit “Community Shield”, Guardiola tani do të përgatitet për ndeshjen e Premier League kundër Burnley. Debutimi i kampionëve anglezë në fuqi kundër skuadrës së sapo promovuar është planifikuar për më 11 gusht.

Një gusht pa ndalesa për Manchester City, i cili në datën 16 do të përballet me Sevilla për Superkupën e Europës, për të luajtur më pas ndeshjen e parë zyrtare në shtëpi, në datën 19 gusht, kur Newcastle i Sandro Tonalit do të mbërrijë në “Etihad”.