Transmetuar më 06-08-2023, 20:01

Dekriptimi i aplikacionit “SKY” shkaktoi tërmet një javë më parë në vendin tonë, pasi u çuan pas hekurave, biznesmenë, ish-prokurorë, zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, si dhe anëtarë të botës së krimit.

Nga hetimet u zbulua se nga 160 mijë perosna që përodrinin aplikacionin “SKY”, 16 mijë prej tyre ishin shqiptarë dhe, se tashmë janë deshifrua edhe qindra mesazhe të tjera, të cilat pritet të sjellin një valë të re arrestimesh.

Bëhet fjalë për ngjarjen kriminale të korrikut të vitit 2020 në Korfuz dhe në Vari ku mbetën të vrarë 4 persoan, malazezë dhe serbë. Pas dekriptimit të mesazheve është mësaur se pjesë e grupit të vrasësve ka qenë edhe një shqiptar.

“Nga të dhënat e Europolit u konstatua se përdoruesi i aplikacionit Sky ECC është shtetas shqiptar me banim në Greqi dhe mban dy llogari bankare në Bankën Kombëtare dhe kartat e debitit përkatës”, raportohet sipas informacioneve.

Megjithatë, duke qenë se autoritetet nuk kanë mundur ta lokalizojnë deri më sot, për të verifikuar të gjitha transaksionet e tij bankare, për të regjistruar lëvizjet e tij dhe për t’i vlerësuar ato për ndonjë lidhje me çështjen nën hetim, llogaritë në valutë të huaj që mund të ketë mbajtur personi kryesor në vrasjen e dyfishtë.

Autoritetet vlerësojnë se mund të hasin në “një thesar të vogël” që përfshin një thes me para, por edhe gurë të çmuar, bizhuteri të shtrenjta dhe orë. Ka shumë gjasa që të zbulohen gjatë hetimeve edhe rruga e përfitimit të parave të zeza, që mund të lidhen me dy vrasjet, por edhe me trafikun e drogës”.

“E bëra për ty, s’më ngrenë ato 1500 euro”/ ZBARDHEN bisedat e ish-shefit të Komisariatit me biznesmenin: Është muhabet "vk" Pasditen e së dielës, 19 janar 2020, në Vari-Koropi, në tavernën “Voskopula” , mbizotëronte qetësia relative. Në dyqan ishin disa njerëz, duke përfshirë dy familje të huajsh.

Papritur, katër persona kanë hyrë në tavernë me fytyrat e zbuluara dhe automatikët në duar. Para se personat që ishin në tavolinë të reagonin, të katër burrat qëlluan me armë dhe i ekzekutuan me gjakftohtësi, përpara pjesës tjetër të familjeve të tyre dhe klientëve.

Viktimat ishin një slloven dhe një malazez, të cilët ishin qëlluar për vdekje. Oficerët e policisë arritën në përfundimin se bëhej fjalë për larje hesapesh.

Ky incident i përgjakshëm ishte vetëm fillimi. Shtatë muaj më vonë, përplasja vazhdoi, këtë herë në ishullin e Phaeacians. Dy burra të tjerë, një nga Serbia dhe një nga Mali i Zi, u gjetën të vdekur brenda një makine, e cila ishte e parkuar në oborrin e një shtëpie me qira.

Ngjarja ka ndodhur në zonën Kanouli të Agios Matthaios Korfuzit mbrëmjen e 23 korrikut 2020 .

Nga dosja e Departamentit të Krimeve Kundër Jetës rezultoi se dy viktimat në masakrën e Varit ishin në kërkim ndërkombëtari nga autoritetet malazeze për krijimin e një organizate kriminale.

Nga hetimet rezultoi se viktimat kishin lidhje me organizatën kriminale Skaljari, e cila është me qendër në qytetin e Kotorrit të Malit të Zi dhe ka qenë në luftë me një organizatë tjetër, Kavac , gjatë viteve të fundit., nga i njëjti qytet.

Sipas Europol, autoritetet franceze posedonin biseda të koduara, disa prej të cilave kishin lidhje me vrasjet në Vari dhe Korfuz .

Për këtë arsye, Europoli paraqiti një kërkesë në Seksionin e Posaçëm të Gjykatës së Shkallës së Parë të Parisit kundër krimit të organizuar Junalco dhe iu dhanë të dhëna në lidhje me përmbajtjen e bisedave të përdoruesve të aplikacionit Sky ECC.

Nga të dhënat e Europolit u konstatua se përdoruesi i aplikacionit Sky ECC është shtetas shqiptar me banim në Greqi dhe mban dy llogari bankare në Bankën Kombëtare dhe kartat e debitit përkatës.

Tashmë pritet që në hetimet në vijim të zbardhen të tjera detaje, dhe të zbulohet roli i shqiptarët.