Transmetuar më 01-08-2023, 09:46

Në fundjavën e tij të lirë, Lionel Messi u pa i veshur me një fanellë të mbajtur mend mirë nga tifozët e Albiceleste. Bëhet fjalë për fanellën e vëshur nga Diego Armando Maradona në Kupën e Botës 1994, të zhvilluar në SHBA. Kjo ishte faza e fundit e “Dorës së Zotit” gjatë karrierës së lavdishme në Kombëtaren e Argjentinës.

Maradona camiseta 1994

Nëpërmjet llogarisë së tij në Instagram, lojtari i ri i Inter Miami ndau një video, teksa tregonte fanellën e përdorur nga legjendari Diego në atë Botëror historik, në tokën e Amerikës së Veriut.

Në videon e shkurtër mund të shihni buzëqeshjen rrezatuese të yllit të Rosario, ngjyrën dalluese blu të fanellës dhe detajet unike të saj, si diamantet e zeza në anën e djathtë të uniformës dhe numrin dhjetë me shkëlqim në të, nga mbrapa.

La foto que Messi compartió con la camiseta.

Por kjo nuk ishte e gjitha, pasi Messi plotëson edhe shtatin e shkurtër, që e kompleton në mënyrë të përkryer këtë uniformë historike. Pak minuta pasi ndau videon emocionuese dhe ndezi euforinë mes fansave, futbollisti argjentinas postoi një foto “gala” me fanellën dhe pantallonat e shkurtra në shtëpinë e tij në Miami, duke shtuar një “emoji” me flamurin argjentinas për të shprehur dashurinë dhe krenarinë e tij për vendin e lindjes.