Transmetuar më 26-07-2023, 23:00

Këngëtarja irlandeze Sinead O’Connor (Sinead O’Connor) ka vdekur, në moshën 56-vjeçare, duke zhytur në trishtim skenën muzikore botërore. Këngëtarja e mirënjohur nga Dublini ka publikuar 10 albume dhe kënga e saj "Nothing Compares 2 U" u emërua kënga numër një në botë nga Billboard Music Awards në 1990

Këngëtarja e njohur Sinead O’Connor ka vdekur në moshën 56-vjeçare. Këngëtarja irlandeze u bë e famshme në skenën botërore në vitin 1990 me kopertinën e saj të bujshme të këngës "Nothing Compares 2 U" të Prince.

Ajo vdiq një vit pas vetëvrasjes së djalit të saj 17-vjeçar, Shane, i cili ishte arratisur nga spitali ndërsa ishte nën vëzhgim për të shmangur vetëvrasjen.

Këngëtarja e mirënjohur nga Dublini ka publikuar 10 albume dhe kënga e saj "Nothing Compares 2 U" u emërua kënga numër një në botë nga Billboard Music Awards në 1990.

Sinead O’Connor kishte lindur më 8 dhjetor 1966 në Glenaghery, Dublin. Prindërit e saj, Sean O’Connor dhe Marie O’Connor u divorcuan kur ajo ishte tetë vjeçe.

Ajo dhe dy vëllezërit e saj më të mëdhenj u rritën me nënën e tyre, e cila, sipas dëshmisë së Sinead-it, i dhunoi fizikisht.

Kënga e saj "Fire on Babylon" i referohet efekteve të abuzimit të saj, por edhe të të gjithë fëmijëve të dhunuar.

Megjithatë, Sinead vendosi në vitin 1979 të jetonte me babanë e saj dhe gruan e tij të re.

Për shkak të mungesave të shpeshta në shkollë, teksa përballej me rrahje dhe dhunë psikologjike, ajo u transferua në qendrën e pajtueshmërisë Grianan Training Centre.

Atje iu përkushtua zhvillimit të shkrimit dhe muzikës. Në vitin 1983, babai i saj e dërgoi në Newtown School, ku, e inkurajuar nga mësuesi i saj, për të mësuar gjuhën irlandeze, regjistroi një demo të dy këngëve të saj. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd