Transmetuar më 25-07-2023, 23:33

Handler dëshironte të krijonte një kukull që do t’i fuqizonte vajzat e reja të ishin gjithçka që dëshironin, supozohet se kishte vërejtur një ndryshim të madh midis mesazheve në lodrat e djalit dhe vajzës së saj. Prandaj ajo shpiku Barbie për vajzën e saj, Barbara, e cila gjithashtu frymëzoi emrin.

Barbie kishte për qëllim t’i fuqizonte vajzat e reja për zgjedhjet që kishin për jetën, diçka që do të shpjegonte pse ajo kishte mbi 200 punë. Po, në varësi të asaj Barbie që keni blerë, ajo mund të ketë qenë një astronaute, një skiatore olimpike, një veterinere, një kirurge, një yll pop, apo edhe një kandidate presidenciale, një mesazh për vajzat e reja se ato mund të ishin çfarëdo që dëshironin të ishin.

Dy gjëra që kukulla nuk ka qenë kurrë, ishte një bashkëshorte ose nënë, një fakt që është rishfaqur mes publikimit të ri të Barbie. Po, Barbie nuk është martuar kurrë ose nuk ka pasur fëmijë, diçka që me sa duket ishte një zgjedhje shumë e qëllimshme, me Ruth Handler që nuk donte që vajzat e reja të aspironin vetëm martesën dhe amësinë. “Në fillim të viteve 1960, Mattel u përmbyt me postë fansash nga vajza që kërkonin që Barbie të martohej me të dashurin e saj të përhershëm, Ken, dhe të kishte një fëmijë,” lexoi një artikull të fundit në Hadassah Magazine nga Renée Rosen.

Handler refuzoi, duke mos dashur të përforcojë idenë se vajzat e reja duhet të aspirojnë vetëm martesën dhe amësinë. Pavarësisht se kishte veshur fustane të shumta martese, Barbie nuk ka ecur kurrë në altar. Në vend të një fëmije, në vitin 1964, Handler i dha Barbie një motër fëmijë, “Skipper”.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd