Transmetuar më 16-07-2023, 09:50

Një faqe e njohur e turizmit u bën thirrje lexuesve të mos e vizitojnë Greqinë gjatë verës, “për pesë arsye”, raporton noa.al.

“A po mendoni të bëni një udhëtim veror në Greqi? Ndërsa mund të duket si një zgjedhje e mirë për një pushim evropian, ka disa arsye pse mund të dëshironi të rishikoni planet tuaja", – thotë traveloffpath.com

Më poshtë janë analizuar arsyet, sipas shkrimit, pse Greqia nuk duhet të jetë ndër destinacionet e mundshme të udhëtarëve të mundshëm.

1.Mbipopullimi

“Edhe monumentet historike si Akropoli po ndjejnë efektet e mbiturizmit. Masa të reja po ndërmerren për të ndihmuar në shpëtimin e kulturës historike të vendit.

Ndërsa Greqia shihet si një destinacion ideal për pushime, është më mirë të prisni derisa turmat të pakësohen dhe të shkoni atje në tetor. Është muaji ideal pasi moti është ende i ngrohtë për të shijuar ditë të gjata me diell dhe ujërat janë të ngrohtë për të notuar.

Përveç kësaj, çmimet janë më të ulëta pasi është në fund të sezonit turistik. Një vizitë në korrik, gusht apo edhe shtator do të rezultojë në pak ose aspak hapësirë ​​personale, një përvojë stresuese dhe radhë të mëdha për gjithçka.

2.Vapa e padurueshme

Ndërsa temperaturat rriten dhe moti i nxehtë bëhet më i gjatë çdo vit, ajo që dikur ishte një pikë e nxehtë e këndshme e verës tani është bërë pothuajse e padurueshme, në disa pjesë të vendit.

Ashtu si shumica e qyteteve evropiane, Athina ka raportuar temperatura të larta rekord vitet e fundit – nuk ka gjë më të keqe se ngjitja e shkallëve, eksplorimi i vendeve antike në vapën e madhe.

Sigurisht, ishujt janë një vend i këndshëm për të shkuar, por temperaturat janë ende të larta, duke e bërë pothuajse të pamundur gjumin në akomodimin tuaj tek moria e strukturave të vogla akomoduese që nuk kanë ajër të kondicionuar.

3.Çmimet e larta: Sezoni i pikut turistik i Greqisë nga qershori deri në gusht është gjithashtu më i shtrenjti. Prisni çmime më të larta për fluturimet, akomodimin, transportin, madje edhe shpenzimet e përditshme si ushqimi dhe pijet. Pritja deri në fund të sezonit veror mund të rezultojë në kursime të konsiderueshme pasi çmimet priren të bien.

4.Akomodimi i kufizuar: Me rritjen e turistëve, gjetja e akomodimit të përshtatshëm po bëhet gjithnjë e më e vështirë. Nëse jeni duke kërkuar për një Airbnb, një hotel luksoz ose një bujtinë, ka shumë mundësi që shumë vende të jenë rezervuar tashmë për verën.

Pjesa tjetër mund të jetë e mbiçmuar ose jo në përputhje me pritjet tuaja. Ndërsa më shumë opsione akomodimi po hapen, oferta ende mbetet prapa kërkesës.

5.Udhëtimi ajror: Fluturimi gjatë verës mund të jetë një makth për shkak të aeroporteve të mbipopulluara, mungesës së stafit, grevave të mundshme dhe faktorëve të tjerë. Nëse është e mundur, merrni parasysh shmangien e udhëtimeve ajrore këtë verë për të shpëtuar veten nga stresi dhe sherri", përfundon artikulli që rendit pesë arsyet pse nuk duhet shkuar në Greqi. /noa.al