Transmetuar më 26-05-2023, 13:57

Tentoi të vriste fqinjin me një mjet prerës, arrestohet 38-vjeçari.

Pogradec, 26 maj 2023 – Pas një konflikti për motive të dobëta me fqinjin e tij, një 38-vjeçar nga Pogradeci ka tentuar të vrasë fqinjin e tij duke përdorur një mjet prerës, sëpatën. Mirëpo, falë ndërhyrjes së menjëhershme të Policisë së Pogradecit, ai është arrestuar në flagrancë.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë së Pogradecit kanë marrë informacionin për konfliktin midis dy fqinjëve në lagjen nr. 5 dhe kanë reaguar menjëherë për të neutralizuar situatën dhe zbardhur rrethanat e rastit.

Duke vepruar me profesionalizëm dhe shpejtësi, Policia ka arritur të arrestojë në flagrancë shtetasin EErjon Shaqollari 38 vjeç, i cili dyshohet se dje pasdite ka sulmuar me sëpatë fqinjin e tij, shtetasin Kastriot Hoxhallari, 61 vjeç, duke shkaktuar dëmtime serioze. Shtetasi i dëmtuar aktualisht po merr ndihmë mjekësore në spitalin e Pogradecit dhe sipas burimeve mjekësore, jetë e tij nuk është në rrezik.

Në procesin e kryerjes së kontrolleve procedurale, policia ka gjetur në posesionin e 38-vjeçarit një mjet prerës tjetër, një thikë, e cila u sekuestrua si provë materiale në kuadër të hetimit.

Materialet procedurale për këtë rast janë kaluar Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Korçë për veprime të mëtejshme. 38-vjeçari do të përgjigjet për veprat penale të "Vrasjes me dashje", që mbetet në tentativë, si dhe "Prodhimit, mbajtjes, blerjes apo shitjes pa leje e armëve të ftohta".

Autoritetet hetimore vazhdojnë punën për zbardhjen e plotë të ngjarjes dhe sigurojnë që drejtësia të bëhet e saktë dhe e drejtë për të gjithë ata që janë përfshirë në këtë rast të rëndë.